-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, zaujala mě stránka ptejteseknihovny.cz a vzpomněl jsem si na věc, která mi z hlediska jazyka léta vrtá hlavou.
Zatímco náklad je běžně naložen, položen, uložen atd. ve spojitosti s železnicí se vyskytuje i termín bez přípony: "ložený", který se v běžné řeči ani v jiných odvětvích nepoužívá (nebo jsem jej nezaznamenal). Běžně se používají slovní spojení: "Nákladní automobil je naložený.", "Říční člun je naložený.", ale "Nákladní železniční vagón je ložený". Jako termín jej pak lze nalézt i např. na přestavovačích tlakové brzdy, kde se před jízdou volí brzdný účinek podle zatížení vozu: prázdný - ložený.
obrázek:
https://docplayer.cz/[…]/3-1.jpg
Jak k tomu došlo, že tato forma slova, se v železniční tématice uchovala a osamostatnila, proč? Budu rád za jakoukoli byť jen vzdálenou informaci.
Vážený pane (...),
děkujeme za Váš dotaz. O slovesu „ložiti“ blíže pojednává článek z roku 1926 v časopisu Naše řeč. O využití slova ložený v souvislosti s vlakovou dopravou se přímo zmiňuje následující odstavec: „Pro toho, kdo správně jazykově cítí, nemohl by tedy výraz »vůz ložený« znamenati nic jiného než vůz kladený, někam ukládaný, ne však naložený. Potřebu tohoto výrazu vůz ložený v železničním názvosloví odůvodňují jeho [156]obránci tím, že je ho třeba k tomu, aby se vyjádřil rozdíl mezi vozem, který je aufgeladen, t. j. naložen na jiný vůz, protože je na př. porouchán a na vlastních kolech se k opravě dopraviti nedá (= vůz naložený), a mezi vozem, který je beladen, t. j. do něhož je naloženo zboží (= vůz ložený).“ [1]
Je úsměvné, že již v roce 1926 měli jazykovědci k využívání tohoto termínu výhrady, jak je zřejmé z následujícího úryvku: „A v tom směru, t. j. v úplné emancipaci od výrazu německého, je třeba hledati jeho český ekvivalent. »Pardonovatti« sloveso ložiti my nemůžeme, protože k takovému pardonování nemá nikdo jiný práva než jazyk sám svou dlouhodobou praxí.“ [1] A přesto se výraz používá dodnes.
Doufáme, že Vám naše odpověď pomohla. Pokud hledáte konkrétnější informace, můžete se zkusit obrátit na Ústav pro jazyk český AV ČR.
[1] Naše řeč, ročník 10 (1926), číslo 5, s. 155-156. [vid. 29. 8. 2022] Dostupné z: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1466
Technika, technologie, inženýrství
--
Národní technická knihovna
26.08.2022 18:07