-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den
chtěla bych se vás zeptat na původ přímení Jarešová, Reichel, Kubát, Hanzl, Francouz, Ručinský.
Dobrý den,
uvádíme Vám význam příjmení, které jste uvedla ve Vašem dotazu:
Jarešová - příjmení je odvozeno od osobních jmen začínajících skupinou hlášek Jar-, např. Jaroslav = slavný silou, Jarohněv = silný ve hněvu apod.; Jarolím = muž se svatým jménem. Obdobně vznikla i další podobná příjmení, např. Jarš, Jari(y)š, Jaroch, Jarošek, Jaroušek, Jarůšek, Jaroň atd.
Reich(e)l - zdrobnělina příjmení Reich/Raich/Rajch = z německého přídavného jména reich= bohatý; též se uvádí redukce z OJ Reichwald - wald > old > elt > el; význam rich = vládce, wald = mocný.
Kubát - Jedno z mnoha příjmení odvozených od základního tvaru Kub = zkratka Jakub z hebr. Jahaqóbh = druhorozený. Obdobně byla odvozena příjmení Kubáč, Kubal, Kubala, Kubáš, Kubec, Kubek, Kubelík a mnohé další.
Hanzl - odvozeno od domácí podoby OJ Johannes, což je německá podoba hebrejského OJ Jochanán = bůh je milostivý, česká podoba je Jan.
Francouz - patří mezi příjmení, která vznikla ze jmen krajinských a národních; užívalo se i pro nově přistěhovalé z cizích krajin, u kterých nevěděli místní lidé, jak je pojmenovat - převzali tak jména jejich původu, která pak zůstala i potomkům.
Ručinský - toto příjmení bohužel není uvedeno v knihách, které jsme procházeli. Nejbližší varianta, kterou jsme našli, je příjmení Ruč = staročeské přídavné jméno rúč, rúčí = rychlý. Pokud Vás výklad tohoto příjmení zajímá, můžete se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk Český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html, některé její služby jsou však placené).
Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR, doporučujeme Vám stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
03.03.2016 10:54