-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
nevím zda kladu dotaz na správném místě, ale velice by mne zajímal původ příjmení mé rodiny - Dedera.
Na internetu jsem našla tento výklad, je převzatý z časopisu:
Naše řeč, ročník 32 (1948), číslo 1
Příjmení Dedera
(F. N.) Příjmení Dedera je zhrubělá nebo mazlivá obměna slova děd, děda. Máme mezi svými příjmeními tvary podobné: Dědourek, Dadourek, Douděra (na západní Moravě říkají podle Bartoše, Dial. 460, dědovi dóda), tedy také s příponami obsahujícími r. Zdá se, že na vznik tvaru Dedera mělo vliv i příjmení Devera (ze stč. devěr svak, švagr); jsou (u Kotíka) také příjmení Tetera, Klukera. Vzorem při tvoření těchto tvarů mohly býti útvary odvozené z křestních jmen, na př. Jandera, Michera, Kubera, Ondera, Šimera, Vávera. Možná, že podnětem k vytvoření tvaru Dedera bylo spojení „děda Jandera“ a pod., neboť z něho mohla vzniknout rytmická a rýmující se dvojice dědera Jandera. Takový jev se pozoruje v přezdívavé dětské říkance o Karlovi: Kadlíště klíště padlo do hnojíště. — Změna slabiky dě v de je i v příjmení Deduch.
Zcela jiný výklad tohoto jména uvádí publikace Moldanová, Dobrava: Naše příjmení. Praha, Agentura Pankrác, 2004. (Jedná se o 2. opravené vydání knihy z roku 1983).
O jménu Dedera uvádí: Snad z něm. domácího osobního jména Dadder z osobního jména Theudohar.
Protože jsme knihovníci a ne lingvisté, nedokážu posoudit, jak dalece je rozdíl ve výkladu původu jména Dedera ovlivněn 56 lety lingvistických výzkumů.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Knihovna Filozofické fakulty UK
01.10.2014 15:20