Prijmeni

Text dotazu

Dobry den rád bych prosím věděl jaký je původ příjmení Prosser? Někde jsem slyšel že je keltského původu, ale nevím zda tomu věřit. Odkud přišlo a co znamena?
Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

k původu příjmení Prosser jsme nalezli dvě možná vysvětlení:

Německé příjmení s příponou -er

Některé typy složených jmen končí na -er, ale není to přípona, nýbrž zakončení kmene (-ger, -her), často po hláskových změnách (-hart > -er, -bert atd.) Někdy je -er i ve jménech zkrácených důsledkem redukčních hláskových změn. V německém prostředí se však vyskytují i hypokoristika (hypokoristikum viz https://www.czechency.org/slovnik/HYPOKORISTIKUM) s příponou -er: Gottfried – Götter. Příjmení z osobních jmen s touto příponou vznikala nejčastěji z označení příslušnosti: Heinrich, 1460 - potomek Hans Heinricher, 1494.

Příjmení Prosser je uvedeno v části o příjmeních pocházejících z hypokoristik církevních jmen: Prosser (Ambrosius, též místní jméno Proß v HFr - Horní Franky/Oberfranken).  

Použitý zdroj:

* Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. S. 178,179. ISBN 80-7044-212-3. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:5f17a1a0-cd0d-11e3-85ae-001018b5eb5c.  

Miloslava Knappová naproti tomu ke vzniku příjmení Prosser uvádí:

Příjmení z podstatných jmen obecných, a to i dějových

e) Příjmení charakteru jmenného i slovesného, pocházející z různých, často vulgárních výrazů souvisejících s oblastí vyměšování či pohlavního života, nebo je formálně připomínající (P/c je z Petr, Mikunda z Mikuláš atd.). Jsou to např. příjmení: Čúr, Čuraj, Čurák, Čurda, Čurna, Čurník, Kakáček, Kakačka, Kunda, Kundala, Kundásek, Kundát, Kundek, Kundl, Kundeš, Kundelius, Mikunda, Mrdút, Píč, Píčal, Pičín, Pičkár, Pičman, Pičúr, Pinčák, Pinda, Pindík, Pindl, Prcín, Prcúch, Prč, Prča, Prčák, Prčina, Prček, Prda, Prdel, Prdelík, Pudelka, Sehr, Sralic, Sralík, Srančík (i Ipser), Náser, Nasser, Posser, Proser, Prosser.

Použitý zdroj:

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. S. 185. ISBN 80-238-8173-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:93362f00-a896-11e4-b69d-5ef3fc9ae867.  

Četnost výskytu příjmení na našem území je možné dohledat prostřednictvím stránek Kde jsme (https://www.kdejsme.cz/), Naše jména (https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php) nebo Příjmení.cz (https://www.prijmeni.cz/).

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

15.11.2021 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu