-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobry den rád bych prosím věděl jaký je původ příjmení Prosser? Někde jsem slyšel že je keltského původu, ale nevím zda tomu věřit. Odkud přišlo a co znamena?
Dekuji
Dobrý den,
k původu příjmení Prosser jsme nalezli dvě možná vysvětlení:
Německé příjmení s příponou -er
Některé typy složených jmen končí na -er, ale není to přípona, nýbrž zakončení kmene (-ger, -her), často po hláskových změnách (-hart > -er, -bert atd.) Někdy je -er i ve jménech zkrácených důsledkem redukčních hláskových změn. V německém prostředí se však vyskytují i hypokoristika (hypokoristikum viz https://www.czechency.org/slovnik/HYPOKORISTIKUM) s příponou -er: Gottfried – Götter. Příjmení z osobních jmen s touto příponou vznikala nejčastěji z označení příslušnosti: Heinrich, 1460 - potomek Hans Heinricher, 1494.
Příjmení Prosser je uvedeno v části o příjmeních pocházejících z hypokoristik církevních jmen: Prosser (Ambrosius, též místní jméno Proß v HFr - Horní Franky/Oberfranken).
Použitý zdroj:
* Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. S. 178,179. ISBN 80-7044-212-3. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:5f17a1a0-cd0d-11e3-85ae-001018b5eb5c.
Miloslava Knappová naproti tomu ke vzniku příjmení Prosser uvádí:
Příjmení z podstatných jmen obecných, a to i dějových
e) Příjmení charakteru jmenného i slovesného, pocházející z různých, často vulgárních výrazů souvisejících s oblastí vyměšování či pohlavního života, nebo je formálně připomínající (P/c je z Petr, Mikunda z Mikuláš atd.). Jsou to např. příjmení: Čúr, Čuraj, Čurák, Čurda, Čurna, Čurník, Kakáček, Kakačka, Kunda, Kundala, Kundásek, Kundát, Kundek, Kundl, Kundeš, Kundelius, Mikunda, Mrdút, Píč, Píčal, Pičín, Pičkár, Pičman, Pičúr, Pinčák, Pinda, Pindík, Pindl, Prcín, Prcúch, Prč, Prča, Prčák, Prčina, Prček, Prda, Prdel, Prdelík, Pudelka, Sehr, Sralic, Sralík, Srančík (i Ipser), Náser, Nasser, Posser, Proser, Prosser.
Použitý zdroj:
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. S. 185. ISBN 80-238-8173-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:93362f00-a896-11e4-b69d-5ef3fc9ae867.
Četnost výskytu příjmení na našem území je možné dohledat prostřednictvím stránek Kde jsme (https://www.kdejsme.cz/), Naše jména (https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php) nebo Příjmení.cz (https://www.prijmeni.cz/).
Jazyk, lingvistika a literatura
--
15.11.2021 08:00