příjem vody přes kůži

Text dotazu

Dobrý den,
zemřel by člověk ponořený do vody( tak aby se nemohl napít) žízní a nebo by tělo dokázalo příjmout vodu přes kůži?
Děkuji

Odpověď

Úvaha je sice zajímavá, avšak nerealistická. Lidská kůže je polopropustnou membránou, schopnou propouštět 1-2% celkového objemu tekutiny. Tudíž, takto malé množství by nebylo dostatečné pro doplnění požadovaného objemu.  Petra Lavríková a Josef Fontana k tématu v online skriptech  Funkce buněk a lidského těla uvádí :
Pro lidské tělo je zcela esenciální, aby dokázalo udržet určitou stálost vnitřního prostředí – jeho konstantní složení.
Voda se v lidském těle pohybuje osmózou (většina tělesných bariér je semipermeabilních). O obsahu vody v jednotlivých tělesných kompartmentech rozhoduje obsah osmoticky aktivních částic - osmolarita.
Kolísání tělesné osmolarity je normálně velmi malé – pouze ± 1-2 %. Osmolarita tělesných tekutin je regulována pomocí obsahu volné vody v těle. Hlavními regulačními mechanismy jsou jednoduchá zpětná vazba prostřednictvím antidiuretického hormonu (ADH, vasopresin) a vyvolání pocitu žízně.

Použité zdroje

Petra Lavríková a Josef Fontana : Funkce buněk a lidského těla

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

07.11.2017 13:51

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu