Předkové - hudebnící z Liberecka působící v carském Rusku

Text dotazu

Dobrý den. Existují nějaké informace o českých hudebnících, kteří odešli do carského Ruska a jejich osudech za revoluce? Konkrétně se jedná o rodinu Janusovu a Šilhánovu.

Odpověď

Dobrý den,

ve druhé polovině 19. století se všeobecně zvýšila emigrace českého obyvatelstva do Ruska. V důsledku obnovené všeslovanské kooperace a proruské kulturní i politické inklinace části společnosti byl takový pohyb na východ spontánní. Zároveň ale byla emigrace do Ruska koordinována.

Mezi migrujícími profesemi byli samozřejmě i hudebníci, a to jak pouliční, tak profesionální. Jejich výhodou bylo, že možnost provádění jejich „řemesla“ nebyla regionálně či sezónně závislá. V literatuře jsme se setkali s obecnými zmínkami o tomto jevu, ale nenašli jsme informace o konkrétních rodinách hudebníků a jejich osudech. To by vyžadovalo další podrobný výzkum a pravděpodobně bádání v archivních fondech.

Obecně můžeme doplnit, že emigraci Čechů do Ruska podporovala i samotná ruská vláda. Dělo se tak v zájmu osídlování neobydlených oblastí Ruska, ale cílem bylo i získání kvalifikovaných učitelů a vychovatelů. Vyhledáváním vhodných zájemců na udělení stipendií na ruských institutech byl pověřen i Michail Fjodorovič Rajevskij, diplomat a duchovní správce ruského vyslanectva ve Vídni. Jeho kontakty s českými představiteli veřejného života přispěly mimo jiné k tomu, že prakticky nebo přímluvou pomáhal zájemcům různých profesí s vystěhováním do Ruska, mezi nimi i hudebníkům. Vedle toho se rozvíjely i aktivity různých společností a agentur, které nabízely zprostředkování práce v Rusku nebo to byly právě hudební a divadelní skupiny, které dělaly nábor členů a snažily se vydělávat si v ruských, ale i jiných evropských centrech.

K bádání po dalších informacích Vám můžeme doporučit genealogické zdroje sepsané Národní knihovnou ČR pro své uživatele: https://www.nkp.cz/sluzby/jak-najit/informacni-zdroje-genealogie (databáze MyHeritage už bohužel není k dispozici), nebo také použitou a doporučenou literaturu uvedenou níže.

Použité zdroje

Použité zdroje:
*DOUBEK, Vratislav, ed. Cesty na východ: Češi v korespondenci M.F. Rajevského. 1. vyd. Praha: Masarykův archiv - Archiv AV ČR, 2006. 378 s. ISBN 80-86495-39-6.
*DOUBEK, Vratislav. Česká politika a (východní) vystěhovalectví 1848-1922. Praha: Akropolis, 2012. ISBN 978-80-7470-023-1.
*SAVICKÝ, Ivan. Osudová setkání: Češi v Rusku a Rusové v Čechách : 1914-1938. Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0770-9.

Doporučené zdroje:
Obecně o česko-ruských hudebních kontaktech:
*GINZBURG, Lev Solomonovič a Jiří VYSLOUŽIL. Svazky, vztahy, paralely: Ruská a česká hudba : [Sborník]. Brno: St. filharmonie, 1973.
 
Obecně o česko-ruských vztazích tohoto období:
*MURATOV, Aleksandr a MURATOVA, Dina. Osudy Čechů v Rusku, 19.-20. století: cesta z Kyjeva do Vladivostoku. Překlad Miloslava Žáková. První české vydání. Praha: Scriptorium, 2017. 404 stran. ISBN 978-80-88013-51-8.
*JIRÁSEK, Josef. Češi, Slováci a Rusko: studie vzájemných vztahů československo-ruských od r. 1867 do počátku světové války. V Praze: Vesmír, 1933. 392 s.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.01.2025 18:22

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu