-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den. Existují nějaké informace o českých hudebnících, kteří odešli do carského Ruska a jejich osudech za revoluce? Konkrétně se jedná o rodinu Janusovu a Šilhánovu.
Dobrý den,
ve druhé polovině 19. století se všeobecně zvýšila emigrace českého obyvatelstva do Ruska. V důsledku obnovené všeslovanské kooperace a proruské kulturní i politické inklinace části společnosti byl takový pohyb na východ spontánní. Zároveň ale byla emigrace do Ruska koordinována.
Mezi migrujícími profesemi byli samozřejmě i hudebníci, a to jak pouliční, tak profesionální. Jejich výhodou bylo, že možnost provádění jejich „řemesla“ nebyla regionálně či sezónně závislá. V literatuře jsme se setkali s obecnými zmínkami o tomto jevu, ale nenašli jsme informace o konkrétních rodinách hudebníků a jejich osudech. To by vyžadovalo další podrobný výzkum a pravděpodobně bádání v archivních fondech.
Obecně můžeme doplnit, že emigraci Čechů do Ruska podporovala i samotná ruská vláda. Dělo se tak v zájmu osídlování neobydlených oblastí Ruska, ale cílem bylo i získání kvalifikovaných učitelů a vychovatelů. Vyhledáváním vhodných zájemců na udělení stipendií na ruských institutech byl pověřen i Michail Fjodorovič Rajevskij, diplomat a duchovní správce ruského vyslanectva ve Vídni. Jeho kontakty s českými představiteli veřejného života přispěly mimo jiné k tomu, že prakticky nebo přímluvou pomáhal zájemcům různých profesí s vystěhováním do Ruska, mezi nimi i hudebníkům. Vedle toho se rozvíjely i aktivity různých společností a agentur, které nabízely zprostředkování práce v Rusku nebo to byly právě hudební a divadelní skupiny, které dělaly nábor členů a snažily se vydělávat si v ruských, ale i jiných evropských centrech.
K bádání po dalších informacích Vám můžeme doporučit genealogické zdroje sepsané Národní knihovnou ČR pro své uživatele: https://www.nkp.cz/sluzby/jak-najit/informacni-zdroje-genealogie (databáze MyHeritage už bohužel není k dispozici), nebo také použitou a doporučenou literaturu uvedenou níže.
Použité zdroje:
*DOUBEK, Vratislav, ed. Cesty na východ: Češi v korespondenci M.F. Rajevského. 1. vyd. Praha: Masarykův archiv - Archiv AV ČR, 2006. 378 s. ISBN 80-86495-39-6.
*DOUBEK, Vratislav. Česká politika a (východní) vystěhovalectví 1848-1922. Praha: Akropolis, 2012. ISBN 978-80-7470-023-1.
*SAVICKÝ, Ivan. Osudová setkání: Češi v Rusku a Rusové v Čechách : 1914-1938. Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0770-9.
Doporučené zdroje:
Obecně o česko-ruských hudebních kontaktech:
*GINZBURG, Lev Solomonovič a Jiří VYSLOUŽIL. Svazky, vztahy, paralely: Ruská a česká hudba : [Sborník]. Brno: St. filharmonie, 1973.
Obecně o česko-ruských vztazích tohoto období:
*MURATOV, Aleksandr a MURATOVA, Dina. Osudy Čechů v Rusku, 19.-20. století: cesta z Kyjeva do Vladivostoku. Překlad Miloslava Žáková. První české vydání. Praha: Scriptorium, 2017. 404 stran. ISBN 978-80-88013-51-8.
*JIRÁSEK, Josef. Češi, Slováci a Rusko: studie vzájemných vztahů československo-ruských od r. 1867 do počátku světové války. V Praze: Vesmír, 1933. 392 s.
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
07.01.2025 18:22