-
To se mi líbí
-
Doporučit
Kdo nabízí tykání ve dvojici: podřízená starší žena (32) - nadřízený mladší muž (28, ředitel). Děkuji za odpověď
Dobry den,
"dojde-li k nabidce tykani, jsou stejna pravidla jako u predstavovani: zena nabizi tykani muzi, sluzebne vys postaveny nize postavenemu, starsi mladsimu. Vzhledem k tomu, ze tykani nam vzdy nabizi spolecensky vyznamnejsi osoba, nemuzeme ho prakticky odmitnout."
Zdroj: MATHE, Ivo, SPACEK, Ladislav Etiketa. Praha: BB/art s.r.o., 2005.
Dalsim pramenem informaci ruzne neurcene prispevky na internetu:
Obecně platí, že tykání navrhuje vždy žena muži, starší mladšímu. V pracovních vztazích může tykání ale navrhnout jen šéf, nikdo jiný.
Pokud si vykáte, nabízí tykání žena muži, starší mladšímu, šéf podřízenému (v případě, že jste její nadřízený, pak v práci nabízíte tykání vy, ale v soukromí ona!).
Vykáme každému, kdo vypadá starší, kdo je dospělý či plnoletý, pokud není domluveno nebo zvykem jinak. Prostě udržujeme určitý odstup a nedáváme najevo převahu (postavení, vzdělání, stáří apod.) tím, že jednostranně tykáme. Tykání navrhuje starší mladšímu, žena muži a výše postavený podřízenému - to samé platí při podávání ruky. Vykání a tykání má velký smysl a patří k bohatostem češtiny, oproti jiným jazykům. Pokud nám někdo tykání navrhne, můžeme ho přijmout s vděkem, ale také s určitým ostychem. A když se někdo dovolí nám tykat, neznamená to vždy hned, že můžeme automaticky tykat i my jemu.
Mezi trapasy můžeme zařadit i nevhodné pokusy o tykání. Stane se, že v opilosti nabídnete šéfovi tykání. Když se urazí, omluvte se. Může se ale stát, že ho přijme, a ráno o celé situaci pochybujete. Jde-li to, vyhněte se tykání i vykání a počkejte, jak vás osloví šéf. Nebo mu vykejte. Uvidíte, zda se proti tomu ohradí či ne. Pokud vám v povznesené náladě nabídl tykání on a vy si nejste jisti, jestli si to bude pamatovat i druhý den, raději mu vykejte.
Výchova a vzdělávání
--
06.11.2007 18:20
Dekuji Vladimir Kadlec