-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
V rámci studia jsem narazil na pojem Postgutenbergovská galaxie. Chtěl bych se zeptat, co vlastě přesně tento pojem představuje? Popřípadě kde bych se mohl o významu tohoto pojmu dozvědět víc.
Dobrý den,
pojem odkazuje na knihu M. McLuhana Gutenberg Galaxy, viz https://www.knihovny.cz/Record/upol.UpolUsCat%2A0331069?sid=7839505. Myslí se tím tedy krajina nových médií jako jsou např. chat, blog, sociální sítě a různé online "žánry". PG označuje současnou éru charakterizovanou širokým využitím digitálních technologií a internetu, které změnily způsob vytváření, šíření a konzumace informací. Pojem vychází z myšlenky, že digitální věk přinesl zásadní změnu v komunikaci a médiích, podobnou dopadu vynálezu knihtisku Johannesem Gutenbergem. Tento pojem odráží hluboké změny ve způsobu přístupu ke znalostem a jejich sdílení v současné společnosti a zdůrazňuje dominanci digitálních médií a jejich vliv na různé aspekty lidského života, včetně poznávání, sociální interakce a kulturní produkce.
Co se týče literatury, tak bude až na výjimky dostupná spíše v angličtině.
Shanahan (1988) se zabývá vlivem televize a masmédií na veřejný diskurz a zdůrazňuje posun ke kultuře, v níž dominuje zábava a vizuální komunikace. To se shoduje s konceptem "postgutenbergovské galaxie", neboť zdůrazňuje proměnu komunikace v digitálním věku směrem k vizuálně orientovanému a zábavnějšímu obsahu.
Levine a McLuhan (1964) v knize "Understanding Media: The Extensions of Man", viz https://www.knihovny.cz/Record/mzk.MZK01-001151332, poskytují vhled do transformačních účinků médií na lidskou společnost. Jejich práce sice vznikla ještě před digitální revolucí, ale základní koncepty, o nichž hovoří a které se týkají vlivu médií na lidské chování a vnímání, jsou relevantní pro pochopení dynamiky "postgutenbergovské galaxie".
Dále můžeme zmínit ještě knihu Nebezpečná mělčina, viz https://www.knihovny.cz/Record/mzk.MZK01-001577383, která se zabývá kognitivním dopadem internetu a digitálních technologií. Ta se vztahuje ke konceptu "postgutenbergovské galaxie", neboť se zabývá neurologickými a kognitivními důsledky života v éře, které dominují digitální média a internet.
Dá se tedy říci, že "postgutenberská galaxie" vystihuje hlubokou proměnu komunikace a médií v digitálním věku a odráží posun k vizuálně orientované, digitálně propojené a informacemi nasycené společnosti.
Odkazy na články naleznete např. na Google Scholar, viz https://scholar.google.cz/scholar?hl=en&as_sdt=0%2C5&q=postgutenberg+galaxy&btnG=&oq=postgute, případně v databázi ProQuest Central, kterou v MZK předplácíme (https://www.mzk.cz/katalogy-databaze/databaze/proquest-central).
Shanahan, D. (1988). Amusing ourselves to death: public discourse in the age of show business. The Social Science Journal, 25(3), 386-388. https://doi.org/10.1016/0362-3319(88)90048-1
Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura
Brno-město
Moravská zemská knihovna v Brně
14.11.2023 18:46