-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, píše se správně číslovka "poixté", nebo "po ixté"?
Dobrý den,
pomineme-li, že se jedná spíš o hovorový výraz než spisovný, mohl by se řadit mezi spřežky typu po prvé x poprvé. Internetová jazyková příručka na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR říká:
Jedním ze slovotvorných postupů, kterými vznikají nová slova, je tzv. spřahování. Spřahování je specifický způsob tvoření slov... Tvoříme tak například číslovky (pět a dvacet → pětadvacet), přídavná jména (dlouho hrající → dlouhohrající), příslovce (jak se patří → jaksepatří, na nic → nanic) a podstatná jména (z mrtvých vstání → zmrtvýchvstání). Specifickou skupinou jsou tzv. příslovečné spřežky.
Spřahováním jsou tvořeny příslovečné spřežky, a to tak, že se předložky spojují s různými druhy slov (podstatnými a přídavnými jmény, zájmeny, příslovci a také číslovkami).
Příslovečné spřežky píšeme dohromady – jako jedno slovo. Hranice chápání určitého výrazu jako spřežky však není ve všech případech jasná, často dochází ke kolísání, a nezřídka proto vedle sebe existují jak podoby psané zvlášť, tak dohromady a jejich význam je totožný (na příklad – například).
Zda jde o spřežku, si můžeme u mnoha výrazů ověřit ve SSČ nebo v PČP. Pokud hledaný výraz nenalezneme ani v jedné příručce, jde většinou o dvě samostatná slova, a proto je píšeme zvlášť.
Akademická příručka českého jazyka (Markéta Pravdová, Ivana Svobodová. Praha: Academia, 2014.) říká:
"Typ poprvé - po prvé, zaprvé - za prvé
Do této skupiny spřežek je možné zařadit i víceslovné spřežky, protože také v těchto případech převažuje psaní zvlášť, lze však psát: o sto šest i ostošest, jak se patří i jaksepatří,... Ačkoli není spojení co by dup ve slovnících či Pravidle českého pravopisu zachycena podoba jednoslovná (cobydup), nechápali bychom ani ji jako chybnou."
To znamená, že i když není spojení poixté x po ixté ve slovníku, mohlo by se považovat za přípustné psaní oběma způsoby.
Existují kontexty, v nichž můžeme váhat, zda užít jednoslovné příslovce, nebo dvouslovné spojení předložky a např. zájmena.
Typ: po tom × potom, po té × poté
Při váhání, zda užít spojení předložky a ukazovacího zájmena (po tom, po té), či zda je správné jedině psaní dohromady, a tedy užití příslovce (potom, poté), se můžeme řídit jednoduchým pravidlem: je-li možné nahradit výrazy potom a poté příslovcem pak, je namístě pouze psaní dohromady: Hrál a potom (pak) zpíval. Jako předkrm si dáme šunku a poté (pak) hlavní chod. Dáme si čaj a poté (pak) půjdeme spát.
Kde však tato situace nenastává, tj. pokud jde o předložku a ukazovací zájmeno, je správné pouze psaní zvlášť: Teď běží Karlík a po tom chlapci před tebou poběžíš ty. Objednáme si a po tom obědě se rozhodneme, co dál.
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=130
Doporučujeme ale obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/, kde by mohli podat podrobnější vysvětlení.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
03.09.2018 08:00