Podle jakeho pravidla ceskeho nareci se rika "cejtit", kdyz obvykle toto nareci nahrazuje "ej" jen tvrde dlouhe y?

Text dotazu

Ceske nareci zamenuje pismeny ej tvrde dlouhe y (vejlet, milej...). Z ceho tedy vychazi vyraz "cejtit", kdyz v tomto slove se jedna o mekke dlouhe i? Dekuji za odpoved!

Odpověď

Dobrý den,

v českém nářečí se opravdu aktivně uskutečňujě diftongizace (přeměna jedné hlásky ve dvě), např. právě přeměnou ý > ej, ne ale výhradně. Po sykavkách c, z a s (a výběrově také po jiných souhláskách) k tomuto dochází také u samohlásky í: máme tedy tvary cejtit, vozejk, cejcha, zejtra, sejto a další – viz mapy a komentáře Českého jazykového atlasu sestaveného Ústavem pro jazyk český (zmíněná diftongizace je popisována v bodech 23–34).

Použité zdroje

BACHMANNOVÁ, Jarmila: Česká nářeční skupina, 2017. In: Petr Karlík, Marek Nekula, Jana Pleskalová (eds.), CzechEncy – Nový encyklopedický slovník češtiny. Dostupné online: https://www.czechency.org/slovnik/ČESKÁ NÁŘEČNÍ SKUPINA [cit. 7. 2. 2024]

BALHAR, Jan a kol. Český jazykový atlas. Praha: Academia, 2005. ISBN 80-200-1339-3. Dostupné online: https://cja.ujc.cas.cz/CJA5/ [cit. 7. 2. 2024]

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

07.02.2024 08:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu