-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
potřebovala bych vědět, jak je to s povinností psaní čárky za výrazem „Ještě jednou“ v důsledkovém poměru. Příklad:
„Ještě jednou(,) a máš zaracha./a zavolám policii.“
ve smyslu „Jestli ještě jednou něco takového uděláš, máš zaracha.“
Předpokládám, že v následujícím případě by se čárka nepsala:
„Ještě jednou a půjdeme domů.“
ve smyslu „Ještě jednou se můžeš svézt a pak půjdeme.“
Druhý případ je poměr slučovací, tedy bez čárky v obou případech, ale ten první nevím úplně jistě. Bere se to jako ostatní výrazy s omezenou větnou platností, kde v „dlouhé verzi“ čárka je a v krátké povinnost psaní odpadá? Například: Hlavní je, že to ví→Hlavně že to ví
Nebo má i v krátké verzi pravidlo o důsledkovém poměru přednost, a proto tam čárka stejně bude: Ještě jednou, a máš zaracha.
Dobrý den,
může se psát bez čárky v obou případech. Zvláště v tomto domyšleném slučovacím poměru. V domyšleném důsledkovém poměru může i nemusí být čárka. Viz Internetová jazyková příručka:
Věty závislé na výrazu s oslabenou větnou platností (samozřejmě, hlavně apod.) Čárkou zpravidla neoddělujeme vedlejší věty, které závisejí na částicích, tj. výrazech s oslabenou větnou platností. Psaní s čárkou však rovněž není chybné: Hlavně(,) že jsme vyhráli a smazali nepovedený zápas v Příbrami. Možná(,) že o mně slyšel. Přirozeně(,) že zrakové
schopnosti se u různých plemen liší. Samozřejmě(,) že jsem se snažil ukázat v nejlepším světle.
Věty závislé na výrazu s oslabenou větnou platností jsou přechodovým jevem mezi jednoduchou větou a souvětím, a proto jim věnujeme samostatné výklady.
ústní informace dr. Eva Kalivodová (Ústav translatologie FF UK) a doc. Libuše Heczková (Ústav české literatury a komparatistiky FF UK)
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Knihovna Filozofické fakulty UK
20.11.2019 10:21