označení "krásná literatura"

Text dotazu

Dobrý den,
velmi by mne zajímalo,
- jak a kdy vzniklo pojmenování "krásná literatura"
- a proč se beletrie v češtině označuje právě adjektivem, které navozuje dojem jejího (jaksi a priori) kladného estetického hodnocení...

Odpověď

Dobrý den,

Ottův slovník naučný praví:

"Belletrie, z francouzského belles lettres, básnická, krásná literatura či slovesnost. Slovem tím zahrnujeme tu část literatury, která obírá se krásnem, proti literatuře vědecké, jejímž účelem a cílem jest pravda, tedy všecky druhy básnictví..."

Zdroj: Ottův slovník naučný. Illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Praha: J. Otto, 1890.

Krásná literatura neznamená, že se musí jednat o literaturu pěknou, knihu snad až zdobnou,  knihu, kterou člověk musí určitě přečíst, knihu, která se autorovi povedla krásně napsat, že pojednává o něčem krásném, o zajímavém tématu apod.

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, (z lat. textum = tkanina) tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva. Tedy literatura umělecká, naučná, technická, časopisecká, memoárová i soukromá korespondence. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí literatura umělecká, čili krásná literatura, beletrie.

"Krásná literatura" je  širším termínem než beletrie, protože na rozdíl od ní obsahuje i poesii. "Základním rozlišovacím znakem umělecké literatury je její funkce: plní funkci estetickou, tj. vytrhuje svého vnímatele z reálného života a zdůrazňuje samotný znak, tj. samu sebe, na úkor svého sdělení (tj. neplní funkci referenční, sdělovací).“ Funkční vymezení literatury je (prý) spjato se jménem lingvisty Romana Jakobsona, který se však „ odvolává  již na I. Kanta a jeho "nezainteresované zalíbení", tj. schopnost umění líbit se vnímateli, aniž by mu poskytovalo nějaký praktický interes. Krásná literatura je dále vyznačena fikční povahou svého příběhu, performativní povahou (to, o čem píše, zároveň vytváří) a schopností obsahovat příběh. Příběh ovšem může obsahovat i literatura neumělecká (např. historiografická). Nesprávná je definice, že krásná literatura působí na city čtenáře – na city totiž primárně působí jiné druhy literatury, např. reklama atd."

Krásná literatura je souborné označení pro beletrii a poezii. Na rozdíl od odborné a populárně-naučné literatury se zabývá abstraktními, někdy i smyšlenými pojmy. Samotná beletrie obsahuje řadu žánrů a směrů, ve kterých lze vedle smyšlených abstraktních témat najít i témata reálná.

Termín beletrie (z francouzského belles-lettres) původně označoval veškerou uměleckou literaturu. Dnes se jím označuje výlučně umělecká próza. V knihovnách bývají odděleně od beletrie umisťovány nejen poetické a dramatické žánry, ale často i detektivní, sci-fi i fantasy prózy.

Slovo beletrie se často používá ne zcela přesně jako synonymum pro pojem krásná literatura, neboť krásná literatura zahrnuje i poezii, která sama o sobě pod pojem beletrie vůbec nespadá.

(Volně čerpáno z Wikipedie)

Zdá se, že pojem krásná literatura a beletrie bývá často zaměňován.  My čtenáři však jen doufáme při otvírání knihy, že ji přečteme jedním dechem a  i když patří do krásné literatury, vůbec se nám nemusí líbit.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

22.01.2014 14:33

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu