Ošetření kožených vazeb knih

Text dotazu

Doma máme mnoho knih v polokožených i celokož. vazbách. Většinou Jirásek apod., románové sady. Rád bych je nějako ošetřil, aby kůže prokoukla a knihy vypadaly v policích hezčeji. Jde mi zejména o to, aby kožená vazba neztmavla. Již jsem prošel několik konzervačních rad např. z online knihovny muzea (tukovací směs VUK, Britská směs atd.), ale po vyzkoušení těchto přípravků světlá kůže výrazně ztmavla. Některá leštidla na boty fungovala lépe. Prosím, jaký přípravek, vosk, či olej byste doporučili na domácí opečování takových kož. vazeb? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz jsme konzultovali s kolegyněmi z Oddělení restaurování. Tukovací směsi se v doporučení od kolegyň neobjevily, právě naopak, časem by mohly mít na povrch negativní efekt. Každý přípravek, který se použije na suchý kožený pokryv, způsobí jeho ztmavnutí. To může být zvýrazněno i tím, že pokud jsou hřbety knih vystaveny světlu, pokryvové materiály postupně ztratí svoji původní barevnost. Vhodně zvolený způsob ošetření závisí zejména na stavu knížek, proto pro více specifickou a odbornou konzultaci Vám doporučujeme kontaktovat přímo Oddělení restaurování NK ČR. Kontakty naleznete na jejich stránkách: https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/sprava-a-ochrana-fondu/oddeleni-restaurovani-1/oddeleni-restaurovani.