-
To se mi líbí
-
Doporučit
Příjmení Chán nosil můj dědeček. Pocházel z vesnice Výrov na Plzeňsku. Jako malá, jsem si představovala, že jsem vnučkou tatarského náčelníka. Ráda bych se dozvěděla, zda výskyt příjmení Chán v českých zemích souvisí s výboji Mongolů, kteří se ve 13. století dostali až na Moravu. Kdy u nás bylo příjmení Chán poprvé zaznamenáno. Má jiný význam než z mongolštiny "náčelník"?
Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.
Dobrý den,
příjmení Chán je skutečně odvozeno od titulu mongolských náčelníků „chánů“, stejně jako i jiná příjmení odvozená od titulů panovníků, šlechticů, národů nebo kmenů, např. Král, Císař, Hrabě, Moravec, Slovan, Tatárek apod.
Viz: PROFOUS, Antonín, Jan SVOBODA, Vladimír ŠMILAUER a Státní nakladatelství učebnic. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. Praha: Česká akademie věd a umění, 1949. sv. 2, s. 6.
Autor první publikace pod původem příjmení také odkazuje na vpád Mongolů na našem území v první polovině 13. století. Je tudíž velmi pravděpodobné, že příjmení vzniklo touto cestou. Není zde sice žádná zmínka o tom, kdy přesně se začalo příjmení u nás používat, ale dokládá dva případy užití z počátku 15. století: z roku 1406 – Wenczeslaus Chan, následně z roku 1418 Sigismund Chan. Také tvrdí, že název Chanov (část obce Obrnice v Ústeckém kraji) byl odvozen právě z příjmení Chán neboli Chánův dvůr (zmínka z roku 1368), což znamená, že příjmení se používalo už od 14. století.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
03.07.2023 08:00