Odkud a kdy se v Čechách objevilo příjmení CHÁN

Text dotazu

Příjmení Chán nosil můj dědeček. Pocházel z vesnice Výrov na Plzeňsku. Jako malá, jsem si představovala, že jsem vnučkou tatarského náčelníka. Ráda bych se dozvěděla, zda výskyt příjmení Chán v českých zemích souvisí s výboji Mongolů, kteří se ve 13. století dostali až na Moravu. Kdy u nás bylo příjmení Chán poprvé zaznamenáno. Má jiný význam než z mongolštiny "náčelník"?
Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Chán je skutečně odvozeno od titulu mongolských náčelníků „chánů“, stejně jako i jiná příjmení odvozená od titulů panovníků, šlechticů, národů nebo kmenů, např. Král, Císař, Hrabě, Moravec, Slovan, Tatárek apod.

Viz: PROFOUS, Antonín, Jan SVOBODA, Vladimír ŠMILAUER a Státní nakladatelství učebnic. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. Praha: Česká akademie věd a umění, 1949. sv. 2, s. 6.

Autor první publikace pod původem příjmení také odkazuje na vpád Mongolů na našem území v první polovině 13. století. Je tudíž velmi pravděpodobné, že příjmení vzniklo touto cestou. Není zde sice žádná zmínka o tom, kdy přesně se začalo příjmení u nás používat, ale dokládá dva případy užití z počátku 15. století: z roku 1406 – Wenczeslaus Chan, následně z roku 1418 Sigismund Chan. Také tvrdí, že název Chanov (část obce Obrnice v Ústeckém kraji) byl odvozen právě z příjmení Chán neboli Chánův dvůr (zmínka z roku 1368), což znamená, že příjmení se používalo už od 14. století.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

03.07.2023 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu