Obsah jazykového úzu

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli do jazykového úzu (tj. soubor jazykových prostředků, které společenství užívá nezávisle na tom, zda jsou spisovné, či nikoliv) patří i frekventované vulgarismy, nebo zda existuje nějaké omezení v tom, která frekventovaně užívaná slova do úzu nepatří. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď je ano, mouhou do něj patřit. Jazykových úzú je totiž mnoho. Rozumí se jím obvyklý výskyt nějakého jazykového jevu v komunikaci. Existuje například úzus spisovný, nářeční, oblastní apod. Lze hovořit též o úzu individuálním (daného mluvčího) nebo kolektivním, např. pro určité prostředí, komunitu (akademické prostředí akademic-
ký úzus), ve kterém mohou mít například Vámi zmiňované vulgarismy své pevné místo.