-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
byla bych ráda, kdybyste mi zodpověděli následující dotazy:
1. Je již k dispozici nějaká učebnice písemné a elektronické komunikace, která by zohledňovala změnu v ČSN 01 6910 z roku 2014?
2. Ve změněné normě je uvedeno, že za pozdravem v obchodním dopise nevětné povahy se tečka nepíše (např. S pozdravem), kdežto za pozdravem větné povahy (např. Zdravíme) ano. Je tedy správné napsat tečku za pozdrav "Jsme s pozdravem"? Dříve se uvádělo, že se tečka nepíše, ale jde přece o pozdrav větné povahy, bude to tedy nyní s tečkou?
3. Je nutné v dopise, který je posílán doporučeně, uvádět měsíc slovy? Pokud ano, z čeho to vyplývá? Bylo to prý tak vyžadováno u státních zkoušek.
Děkuji předem za Vaše odpovědi
Děkuji předem za zodpovězení mých dotazů.
Dobrý den,
"Písemný projev se řídí určitými pravidly, které je nutné dodržovat, protože pisatel nemá přímý kontakt s adresátem, a nemůže mu proto dodatečně vysvětlit, co svým sdělením myslel, nemůže uvést příklad nebo danou skutečnost opsat jinými slovy..."
"Písemná komunikace hraje v našem životě důležitou roli. Dopisy, e-maily a jakékoli další texty jsou vizitkou svého pisatele - u příjemce často vytvářejí první dojem o autorovi textu, ale také o podniku, úřadu či jiné organizaci, kde pracujeme..."
Závěrečný pozdrav v dopise se považuje za samostatný odstavec. Začíná vždy od stejné svislice jako předcházející odstavce. Pozdrav či závěrečná formule na konci dopisu mohou být povahy:
- nevětné, např. S pozdravem, Se srdečnými pozdravy,...
- větné s pokračováním na dalším řádku, např. Zdraví
Miroslav Nový
( za těmito pozdravným formulemi se nepíše žádné interpunkční znaménko),
- větné, např. Děkujeme za spolupráci a přejeme mnoho úspěchů. Těšíme se na brzké setkání a srdečně zdravíme. Za těmito pozdravnými formulemi píšeme tečku (v méně formální komunikaci eventuálně vykřičník nebo tři tečky).
Domníváme se, že za Jsme s pozdravem a na další řádek podpis by tečka být nemusela, je to podobné jako Zdravím a podpis na další řádce, ale doporučujeme konzultovat s Ústavem pro jazyk český AV ČR.
Internetová jazyková příručka říká: Pokud píšeme datum vzestupně (den, měsíc, rok), je možné napsat měsíc arabskými číslicemi (1. 3. 2013) nebo vypsat slovem (1. března 2013). Za řadovými číslovkami označujícími den a měsíc se po tečce píše mezera (viz kap. Tečka, Značky, čísla a číslice).
Vypisování názvu měsíce slovně je běžné zvláště v osobní a soukromé korespondenci, v právních písemnostech, na peněžních dokladech apod., např. Praha 25. května 2010, V Kutné Hoře 11. listopadu 2011. Slovní zápis měsíce se doporučuje i v dopisech do zahraničí. Údaje o místě a datu napsání se čárkami neoddělují (viz Psaní čárky ve větě jednoduché).
V obchodní a úřední korespondenci se měsíc v datu přednostně vyjadřuje číselně, např. Praha 25. 5. 2010, Kutná Hora 11. 11. 2011, faktura ze dne 6. 10. 2012, odpovídáme na Vaši reklamaci z 3. 4. 2013. Pokud se uvádí místo původu dopisu, je v 1. pádě (nikoli *V Praze dne…, *V Kutné Hoře dne…).
Doporučujeme jednotlivé body problematiky, která vás zajímá, konzultovat s Ústavem pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/ .
Norma ČSN 01 6910 „Úprava písemností psaných strojem nebo zpracovaných textovými editory“ vyšla v roce 1997 a nahrazuje normu z r. 1985. Důležitá je zejména její revize z roku 2007 , protože „harmonizuje“ vzhled dokumentů s požadavky EU.
http://typotypo.wz.cz/csn016910.pdf
7.5 Kalendářní data
Jednotné psaní dat stanoví ČSN ISO 8601.
Při vyplňování rubrik, v odvolacích údajích, pro počítačové zpracování apod. se datum píše bez mezer jako značka. Měsíc se vyjadřuje číslem, den a měsíc se píše vždy dvoumístně. Letopočty po roce 2000 se uvádějí čtyřmístně.
Při sestupném uspořádání se údaje oddělují spojovníkem, při vzestupném uspořádání tečkou. V tomto případě je tečka součástí značky, nejde o interpunkční tečku. 2007-03-01 01.03.2007 11.07.98
V souvislém textu, v osobních dopisech, na peněžních dokladech, v právních písemnostech apod. se měsíc vypisuje slovem, 1.–9. den v měsíci se uvádí jednomístně, celé datum se píše vzestupně. Zásilka odeslaná 8. září 20.. byla poškozená. Váš dopis z 5. října t. r.
V českém prostředí se v souvislém textu připouští také numerické psaní měsíce; v tom případě musí být za tečkami pevné mezery. Z bezpečnostních důvodů to není vhodné (nikdy nelze psát 3.5.2007). Vaši reklamaci z 3. 5. 20.. neuznáváme. Lépe: Vaši reklamaci z 03.05.20.. …
V datu není za místem odeslání čárka. V Náchodě 3. února 20.. Znojmo 16. prosince 20..
Zda je nutné psát měsíc slovy v doporučených dopisech, jsme přímo v žádné příručce nenašli. Snad by se dalo odvodit od toho, že se jedná o významnější korespondenci, jako jsou právní písemnosti, zahraniční korespondence apod., kde je zvykem měsíc vypisovat. Doporučujeme ale konzultovat s odborníky povolanějšími.
BOZDĚCHOVÁ, Ivana. Korespondence v češtině: příručka pro cizince. Praha: Karolinum, 2015.
PRAVDOVÁ, Markéta, SVOBODOVÁ, Ivana. Akademická příručka českého jazyka. Praha: Academia, 2014.
DRÁBOVÁ, Renáta, LEVOVÁ, Jaroslava, FILINOVÁ, Tereza. Písemná a elektronická komunikace (pro studenty SŠ a širokou veřejnost, náležitost obchodních písemností elektronické zpracování dokumentů stylistická a pravopisná pravidla upraveno podle ČSN 01 6910 vzory ke stažení na webu). Praha: Fragment, 2014.
https://help.libreoffice.org/Writer/Mail_Merge_Wizard/cs
Jazyk, lingvistika a literatura
--
12.10.2015 14:54