-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je nula sudé nebo liché číslo. A z jakého důvodu se s ním nedá dělit.
Děkuju
Dobrý den,
Jako odpověď na Váš dotaz přikládáme následující odkaz:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nula
Nula (z latiny nullus – žádný) je číslo 0, jedna z nejzákladnějších matematických konstant. Má tu vlastnost, že pro každé číslo platí:
A + 0 = A - funkce neutrální
A x 0 = 0 - funkce absorbční
Číslo 0 na číselné ose odděluje záporná čísla od kladných. Nula je také číslice, která se používá v pozičních číselných soustavách, kde pozice číslice je důležitá pro určení její váhy. Na následující pozici má číslice vyšší váhu a číslice 0 se používá k posunu číslice na následující pozici. Např. v desítkové soustavě má číslice 1 v zápise 100 váhu sto. V teorii množin je nula velikost (kardinalita) prázdné množiny.
Evropané s nulou počítali od 12. století. Některé středoamerické civilizace jako Olmékové a Mayové ji používali ve své vigecimální soustavě již od 3. století.
Výsledek dělení libovolného čísla nulou nelze jednoznačně zjistit. Proto je výsledek takové operace v matematice nedefinován.
Pro přirozená čísla můžeme operaci dělení nahradit opakovaným odečítáním. Pak můžeme hledat odpověď na otázku např. „Kolikrát musíme odečíst 4 od 12, abychom dostali výsledek 0?“ (kolik je 12 děleno 4?):
12 − 4 = 8 8 − 4 = 4 4 − 4 = 0 Počet odečítání jsou 3, a tedy 12 : 4 = 3.
Pokud chceme vypočítat 12 : 0, pak otázka zní: „Kolikrát musíme odečíst 0 od 12, aby výsledek byl 0?“ Žádný počet operací však nevede k požadovanému výsledku.
Matematika
--
Národní knihovna ČR
22.10.2012 08:00