-
To se mi líbí
-
Doporučit
Jaké letadlo je největší ?
Jaké nejrychlejší ? ( ne raketoplány apod.)
Dobrý den,
pokud jde o rychlost, prvenství stále drží Lockheed SR-71 Blackbird vyřazený v devadesátých letech z výzbroje amerického letectva.
Lockheed SR-71 Blackbird (Kos) vznikl v šedesátých letech dvacátého století jako nástupce špionážního letounu U-2. Na rozdíl od něj měl být tak rychlý, že uletěl vystřeleným raketám a byl neviditelný pro radary. SR-71 má na povrchu dilatační spáry, protože se při letu extrémní rychlostí natahuje až o deset centimetrů.Titul nejrychlejší letadlo mu patří s maximální rychlostí 3,3 Machu (3,3 násobek rychlosti zvuku).
McDonnell Douglas F-4 Phantom II je dvoumístný, nadzvukový stíhací letoun dlouhého doletu schopný provozu za každého počasí. Byl původně navržen jako palubní stíhací letoun vyzbrojený pouze řízenými střelami, neboť v době jeho vzniku se počítalo s tím, že se vzdušné souboje budou odehrávat pouze na větší vzdálenosti a kanónů tak nebude zapotřebí. Phantom se však osvědčil i při útocích na pozemní cíle, či jako průzkumný letoun a prvek radioelektronického boje.
F-4 je také zřejmě nejznámější letadlo vietnamské války, kde byl poprvé bojově nasazen v roce 1964. Díky poznatkům z války ve Vietnamu byl na verzi F-4E namontován kanón M61 Vulcan; tento letoun také dostal silnější motory a novější radar. Jeho maximální rychlost je 2370 km/h ve výšce 12 190 m.
zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/F-4_Phantom_II
http://www.letemnetem.cz/2011/06/sr-71-blackbird-nejrychlejsi-letadlo/
Pokud jde o velikost, největší letadla se nasazují na transkontinentální lety s doletem nad 3000 km. Sem spadají největší a nejpohodlnější letadla současnosti s kapacitou až 880 cestujících. Příkladem může být Airbus A340, Airbus A380, Boeing 747 atd. Nevýhodou největších letadel je nemožnost využít většinu letišť.
Airbus A380, vyráběný společností Airbus S.A.S., který po dlouhých 36 letech překonal ve velikosti Boeing 747 a je největší současné osobní dopravní letadlo světa.
Jedná se o letadlo se dvěma palubami, jeho pohon je řešen čtyřmi dvouproudovými motory buď evropské (Rolls-Royce Trent 900 Family) nebo americké (Alliance GP7200) provenience, pojme podle verze od 555 cestujících do 853 při verzi economy a rozpětí jeho křídel je 79,8 metru. V nákladní verzi A380F má předpokládanou nosnost 150 tun.
Jeho rozměry (73×80m) však mohou být překážkou, neboť zdaleka ne každé letiště je na takové kolosy dimenzováno.
Větší než A380 je jen nákladní Antonov An-225, hydroplán Hughes H-4 Hercules či vzducholoď Hindenburg.
zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Airbus_A380
Boeing 747 (často přezdíván Jumbo Jet) je druhý největší po Airbusu A380. Uveze až 524 cestujících. Má celkem 3 paluby, horní patro je přes část délky letadla, spodní patro a nákladový prostor. Cestovní rychlost ve výšce cca 11 000 m je 893 km/h.
Více než 1400 těchto letadel využívají desítky leteckých společností.
zdroj :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Boeing_747
Do budoucnosti se jako velmi ambiciózní jeví evropský projekt Reaction Engines A2. Znamenalo by to obnovení nadzvukového létání, ovšem mnohem rychlejšího (až 5 Machu). Navíc má být použita zcela nová koncepce hybridního motoru - SABRE, což je kombinace klasického proudového, náporového a raketového motoru. Ceny letenek by se podle současných předpokladů neměly lišit od konvenčních letů.
Reaction Engines Limited A2 (také zvané jen A2) je designová studie nadzvukového dopravního letadla. Letadlo A2 je plánované letadlo budoucnosti, které bude fungovat na bázi vodíku. Má být až dvakrát větší než nynější největší letadlo světa Airbus A380. Rychlostí pětinásobně přesáhne rychlost zvuku, a bude létat až na hranici vesmíru. Projekt ovšem zatím nepřekročil fázi návrhu.
Další doporučené online zdroje :
http://cs.wikipedia.org/wiki/DopravnÃ_letounhttp://magazin.libimseti.cz/pro-muze/1584-nejrychlejsi-letadla-sveta
http://guinnessovyrekordy.blog.cz/0901/nejrychlejsi-letadlo
http://www.mvp.cufo.cz/materialy/75.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/SABR
http://en.wikipedia.org/wiki/Aircraft
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba013/projektovani-velkych-dopravnich-letadel
Technika, technologie, inženýrství
--
Národní knihovna ČR
06.10.2011 14:24