-
To se mi líbí
-
Doporučit
Hezký den,
chtěl bych se zeptat na přibližný (datový) vznik lidové písničky Náchodský zámeček vršku kulatého... a dále, zda to byla reakce na verbování do vojska?
Dobrý den,
v období osvícenství na začátku 18. století se konaly povinné odvody na vojnu, pomáhali při nich i rychtáři. Úřady předepsaly obcím, kolik mládenců mají dodat k vojsku. Často si vyhlédli chlapce, zpravidla z řad chudých rodin, a pomocí vojáků je násilím odváděli do mnoholeté vojny. K tomuto vznikaly mezi lidem písně, většinou velmi smutné.
Za vlády Marie Terezie v roku 1751 byl vydán zákaz konat nelidské nahánění do stálého vojska na deset roků a panovnice nařídila získávat vojáky dobrovolným verbováním. Vojáci přicházeli do vesnice, s místními chlapci popíjeli, tancovalo se a zpívalo, vojáci představovali co nejlákavější život na vojně v pěkné uniformě se šavlí u pasu. Kdo si s nimi připil, už nemohl svůj slib vzít zpět a byl odveden na hodně let (10, pak 7 let).
Píseň Náchodský zámeček sebral sběratel lidových písní Karel Plicka ve Rtyni u Úpice. Je to česká píseň z dob vojenských verbovaček, kterou z vlastních zápisků sám zařadil do svého zpěvníku. ( PLICKA, Karel. Český zpěvník. 500 lidových písní českých, moravských a slezských. Praha: Družstevní práce, 1949.) Bližší historické údaje o této písni se nám nepodařilo najít a domníváme se, že možná ani nejsou nikde podchyceny.
Přetištěný záznam (ukázka) písně Karla Plicky byl uveřejněn v časopise Jas, viz níže
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=4747424&idpi=6151144
Datum vydání ročníku: 1940 Číslo ročníku: 14
* Datum vydání výtisku: 12.7.1940 Číslo výtisku: 28
* Číslo stránky: (452)
Vojenským reáliím v moravské lidové písni je věnována bakalářská práce, viz http://theses.cz/id/nu7j5w/49322-394628880.pdf. Jedná se ale opravdu jen o moravské písně a tato východočeská proto zmiňovaná v práci není.
Hudba
--
04.07.2013 15:30