-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
ve světě IT byl jeden program pojmenován Prometheus dle Titána z řecké mytologie. Často se nám stává, že nám tento program běží ve více kopiích, ale velmi těžko se nám hledá množné číslo. Jaké je množné číslo slova Prometeus? Pokud by bylo možné, prosím i o všechny pády.
Děkuji.
Děkuji a přeji hezký den,
Dobrý den, doporučujeme Internetovou jazykovou příručku https://prirucka.ujc.cas.cz/, kde lze najít odpovědi na většinu jevů české gramatiky.
Prometheus
rod: m. živ.
jednotné číslo množné číslo
1. pád Prometheus
2. pád Promethea
3. pád Prometheovi, Prometheu
4. pád Promethea
5. pád Promethee
6. pád Prometheovi, Prometheu
7. pád Prometheem
Jméno Prométheus podle Internetové jazykové příručky s množným číslem nepočítá. Podobné je sice i Kramerius, tam je ale používání častější (zvlášť v knihovnickém světě); příklady uvedené jsou:
1.p. manželé Krameriovi / Krameriusovi
4.p. potkal jsem Krameriovy / Krameriusovy
Antická jména zakončená na ‑us, ‑as, ‑es, ‑os se skloňují tak, že se v nepřímých pádech tato zakončení odtrhávají a pádové koncovky vzoru „pán“ se přidávají k základu jména (Titus, Marsyas, Demosthenes, Ikaros – 2. p. Tita, Marsya, Demosthena, Ikara – 5. p. Tite, Marsye, Demosthene, Ikare)... Tam, kde si konkurují latinské a řecké podoby či způsoby skloňování, může docházet k dubletním tvarům: u některých jmen jen v 1. p. (Ikaros i Ikarus – 2. p. Ikara), jinde existují dvě rozdílná skloňovací paradigmata (Achilles – Achilla i Achilleus – Achillea; Achillova pata), jinde pouze v nepřímých pádech (Perikles – Perikla i řidč. Periklea, Herakles – Herakla i řidč. Heraklea).
U jmen, kde se připouštějí dublety (Anakreon, Atlas apod.), závisí volba způsobu skloňování zejména na typu textu, ve kterém se tato jména vyskytují; např. v odborném textu se dodržuje klasický, „antický“ způsob skloňování (s vypouštěním koncovek a změnami kmene, ať už na základě řeckého, či latinského paradigmatu), v textu neodborném je možné jména skloňovat pravidelně beze změn kmene.
Tzv. antický způsob skloňování se neuplatňuje vždy, když jméno končí na ‑us, ‑as, ‑es, ‑os. Patří‑li jména tohoto typu novodobým nositelům (a pisatel nechce záměrně zdůraznit jejich antický původ) nebo jde‑li o jména jiného než latinského či řeckého původu, která však mají zakončení obdobné jako jména antická, neodtrháváme v nepřímých pádech zakončení ‑us, ‑as, ‑es, ‑os, ale přidáváme pádové koncovky k celému jménu (Angus – 2. p. Anguse – 5. p. Angusi).
Podle zakončení můžeme do této kategorie zařadit i polatinštělá česká jména (Kramerius, Pistorius, Mathesius). Při jejich skloňování záleží na rodinné tradici nositele jména. Lze zachovávat „antický“ způsob odtrhávání koncovek (2. p. Krameria, Pistoria, Mathesia – 5. p. Kramerie, Pistorie, Mathesie), ale je rovněž možné přidávat pádové koncovky k celému jménu (2. p. Krameriuse (zast. Krameriusa), Pistoriuse (zast. Pistoriusa), Mathesiuse (zast. Mathesiusa) – 5. p. Krameriusi, Pistoriusi, Mathesiusi)...
Podle Internetové jazykové příručky je skloňování následující:
Životná podstatná jména zakončená na ‑eus: farizeus, basileus, pygmeus se skloňují v jednotném čísle podle vzoru „pán“, v množném čísle podle „muž“. O tvaru 3. a 6. p. viz Skloňování mužských životných jmen – konkurence krátkých a dlouhých tvarů v 3. (6.) p. j. č.
jednotné číslo množné číslo
1. p. farizeus farizeové
2. p. farizea farizeů
3. p. farizeovi / farizeu farizeům
4. p. farizea farizee
5. p. farizee farizeové
6. p. farizeovi / farizeu farizeích
7. p. farizeem farizei
Neživotná podstatná jména na ‑eus, např. nukleus, choreus, se skloňují podle vzoru „hrad“.
jednotné číslo množné číslo
1. p. nukleus nukley
2. p. nukleu nukleů
3. p. nukleu nukleům
4. p. nukleus nukley
5. p. nuklee nukley
6. p. nukleu nukleech
7. p. nukleem nukley
Pro neživotné pojmenování se nám nabízí jako zavedenější tvar Prometheové, ale v každém případě doporučujeme obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR https://ujc.avcr.cz/kontakty/.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
08.06.2022 23:32