Matematika a kriminalistika

Text dotazu

Lze v dnešní době možné pomocí matematiky řešit případy vražd a únosů tak jak tomu je v seriálu Vražedná čísla?

Odpověď

Dobrý den,

podle anglické mutace Wikipedie jsou veškeré napsané rovnice, které se v seriálu Numb3rs (tedy v češtině Vražedná čísla) objevily, matematicky správně a vztahují se alespoň nějakým způsobem k dané situaci. Ovšem to, zda a jak jsou tyto matematické postupy aplikovatelné na jednotlivé případy, je nejasné.
V angličtině vyšla kniha The Numbers Behind Numb3rs: Solving Crime with Mathematics od  Keith Devlina a Dr. Gary Lordena, která se zabývá matematickými postupy, kterou jsou používané FBI a jinými agenturami při vyšetřování skutečných zločinů.
Dalo by se tedy říci, že při vyšetřování kriminálních případů se používají matematické postupy a metody, ale pravděpodobně ne v takovém rozsahu, jako je to ukázáno v seriálu.
Existují i anglicky psané stránky The math behind NUMB3RS (http://numb3rs.wolfram.com/616/) od společnosti Wolfram Research, kde jsou vysvětleny jednotlivé matematické teorie.

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Numb3rs#cite_note-41
http://numb3rs.wolfram.com/616/
Devlin, Keth; Lorden, Gary. The Numbers Behind NUMB3RS: Solving Crime with Mathematics. Plume, 2007. ISBN 978-0452288577. 

Obor

Matematika

Okres

--

Knihovna

Knihovna Matematicko-fyzikální fakulty UK

Datum zadání dotazu

17.02.2012 09:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu