-
To se mi líbí
-
Doporučit
Lze v dnešní době možné pomocí matematiky řešit případy vražd a únosů tak jak tomu je v seriálu Vražedná čísla?
Dobrý den,
podle anglické mutace Wikipedie jsou veškeré napsané rovnice, které se v seriálu Numb3rs (tedy v češtině Vražedná čísla) objevily, matematicky správně a vztahují se alespoň nějakým způsobem k dané situaci. Ovšem to, zda a jak jsou tyto matematické postupy aplikovatelné na jednotlivé případy, je nejasné.
V angličtině vyšla kniha The Numbers Behind Numb3rs: Solving Crime with Mathematics od Keith Devlina a Dr. Gary Lordena, která se zabývá matematickými postupy, kterou jsou používané FBI a jinými agenturami při vyšetřování skutečných zločinů.
Dalo by se tedy říci, že při vyšetřování kriminálních případů se používají matematické postupy a metody, ale pravděpodobně ne v takovém rozsahu, jako je to ukázáno v seriálu.
Existují i anglicky psané stránky The math behind NUMB3RS (http://numb3rs.wolfram.com/616/) od společnosti Wolfram Research, kde jsou vysvětleny jednotlivé matematické teorie.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Numb3rs#cite_note-41
http://numb3rs.wolfram.com/616/
Devlin, Keth; Lorden, Gary. The Numbers Behind NUMB3RS: Solving Crime with Mathematics. Plume, 2007. ISBN 978-0452288577.
Matematika
--
Knihovna Matematicko-fyzikální fakulty UK
17.02.2012 09:26