-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přesný význam slov mandrola, dřík a sdružená okna? Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, slovo mandrola jsme v literatuře věnované malířství a architektuře nenalezli, předpokládáme, že jste měla na mysli spíše termín mandorla:
mandorla (ital. tolik co >mandle<) - ozáření (svatozář) ve tvaru tupé ellipsy, později nahoře a dole zahrocené, kterou krášleny bývaly ve středověkých obrazích Kristus, Madonna a někteří svatí. U Francouzů slové amande mystique (mystická mandle), u Němců Osterei (kraslice), u angl. archaeologů vesica piscis (rybí měchýř). Přikládal se jí jistý význam symbolický nebo mythický.
příklad mandorly - http://www.pitt.edu/~medart/menuglossary/mandorla.htm
dřík, tělo - hlavní část svislého prvku (sloupu, pilíře, postamentu, fiály apod.); u sloupu nebo jiné podpory část mezi patkou dole a hlavicí nahoře
dřík sloupu - hlavní část, vlastní hmota vertikální sloupové podpory mezi patkou a hlavicí, dole zpravidla nejširší, nahoře nejužší, v třetině výšky s entazí. U točeného sloupu je dřík formovaný spirálově. Dřík bývá monolitický nebo sestavovaný z kamenných bubnů, tamburů (spojovaných hmoždinkami nebo čepy), na povrchu hladký nebo členěný kanelováním. Někdy je dolní třetina dříku zdobena ornamenty.
pojmenování jednotlivých částí sloupu - http://www.prostor-ad.cz/dejiny/roman/uvod/sloup.htm a http://www.pitt.edu/~medart/menuglossary/shaft.htm
sdružené okno - je tvořeno dvěma i více otvory, které jsou spojeny v arch. celek ; častý motiv románské architektury příklady sdruženého okna - http://www.hrad-rozmberk.eu/vykladovy-slovnik/?pismeno=S, http://www.prostor-ad.cz/dejiny/roman/uvod/portal.htm
použitá literatura:
* Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. 16. díl, Líh-Media. V Praze : J.Otto, 1900. s. 752. Online na http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/296158-mandorla a http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/467788-mandorla.
* SYROVÝ, Bohuslav. Architektura. Praha : SNTL - Nakladatelství technické literatury,1972. s. 203, 337.
* BLAŽÍČEK, Oldřich J. ; KROPÁČEK, Jiří. Slovník pojmů z dějin umění : názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění.
Praha : Odeon, 1991. s. 54, 124. ISBN 80-207-0246-6.
* HEROUT, Jaroslav. Staletí kolem nás : přehled stavebních slohů. Praha :
Panorama, 1981. 393 s.
Umění, architektura, muzeologie
--
Národní knihovna ČR
08.01.2009 11:50