-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
chtěla bych požádat o informaci týkající se etymologie pojmů lokální a regionální. Zajímalo by mě, jak historicky došlo k odlišení těchto pojmů a jaké jsou rozdíly v jejich interpretaci v minulosti a dnes. Zajímal se o vývoj kontextu těchto slov, jak se měnil v čase, jestli je možné to nějakým způsobem dohledat.
Dobrý den,
obě uvedená slova jsou slova cizího původu.
Slovo lokální bylo odvozeno z latinského slova locus = místo, regionální z latinského regio = spravovaný kraj, a to od regere = řídit.
Použití slov v češtině - viz Slovník spisovného jazyka českého (http://ssjc.ujc.cas.cz/ )
lokální (*lokálný, Hol.) příd. (z lat.) vztahující se jen k jistému místu; místní: l. význam; l. patriotismus; l. zabarvení jazyka: l. dráha lokálka I; med. l. anestézie; výtv. l. barva skutečná barva malovaného předmětu bez vyjádření změn způsobených osvětlením ap.; → přísl. lokálně: působit l.; l. patriotický; l. zabarvený; → podst. lokálnost, -i ž.: úzká l.
regionální příd. (z lat.) 1. týkající se urč. oblasti (ve význ. 1), kraje jako součásti většího územního celku; krajový 1, oblastní: r. zájmy místní; r. patriotismus (řidč.) lokální; r. spisovatel, časopis krajinský; r. vysílač Ostrava; (působnost) Slovenské národní rady ve věcech národní a r. povahy (Ústava ČSSR) 2. týkající se urč. oblasti světa; oblastní: mezinár. práv. r. orgány (např. Evropská hospodářská komise); r. organizace (např. Arabská liga); r. dohody mezi státy urč. zeměpisné oblasti 3. (též regionární) med. týkající se urč. oblasti těla, krajiny (ve význ. 3): r. mízní uzliny; → přísl. regionálně: r. zaměřený autor; (interdialekt) r. český (Bělič) oblastně; → podst. regionálnost, -i ž. řidč. regionální charakter, ráz: vyvarovat se uzavřené r-i
Viz také: http://bara.ujc.cas.cz/psjc/http://bara.ujc.cas.cz/psjc/
Pro více informací doporučujeme kontaktovat odborníky v oblasti vývoje a používání českého jazyka. Obrátit se můžete na kolegy z Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/
Použité zdroje:
* HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
27.11.2014 10:37