-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
nejsem si jistý správnosti užívaní výrazu...např. ve větě: "To nevěstí nic dobrého." Je to opravdu "nevěstí" či "nevěští"?
Všiml jsem si, že i v mediích se používají oba výrazy.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pravidla českého pravopisu uvádějí jak podobu "věstit", tak "věštit". Článek v Naší řeči pak vysvětluje, že v literatuře se využívá slovesa "věštit" ve významu "předpovídat". V jiných slovanských jazycích se setkáváme se starými tvary jako "věsť" ve významu vědění, ve staré češtině se objevuje "dobrověst" ve významu evangelista. Autor článku se tedy domnívá, že z toho mohlo vzniknout sloveso "věstit" nebo "věstovat" čili oznamovat, činit známým.
Praslovanština znala také slovo "věšč´" ve významu "vědoucí", který se později přesunul do významu "znalý věcí budoucích". Stará čeština pak používá slova "věščí, věští", druhé jmenované se objevuje i jako podstatné jméno pro označení věštce, hadače. Tato slova tedy pocházejí z doby předkřesťanské, protože věštění ve smyslu předpovídání věcí budoucích nebylo v křesťanském společenství tolerováno.
Pro označení osob předpovídajících věci budoucí z boží milosti se používalo slovo prorok.
Sloveso "věstit" je tedy novotvarem, neboť čeština používala prastarý tvar "zvěstovat". Čili pro vysvětlení významu: hadači a věštci věští, předpovídají za pomoci zvláštních smyslů budoucnost, zatímco ti, co zvěstují, tedy oznamují a ohlašují, tak věstí.
Oba výrazy jsou v češtině správně, pokud je použijete v odpovídajícím významu.
https://www.pravidla.cz/hledej/?qr=v%ECstit
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?lang=en&art=769
https://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx
Jazyk, lingvistika a literatura
--
05.10.2018 14:59