-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
ráda bych věděla, podle čeho církev určovala,kterému svatému zasvětí kostel v té které vsi nebo městě.
Děkuji.
Dobrý den,
přínosný výklad k tématu zasvěcení kostelů (patrocinium kostelů) jsme nalezli v diplomové práci Elišky Uhrové „Patrocinia kostelů na Moravě a jejich změny“ z roku 2018:
„Chrámy většinou nesou jméno určitého světce, čímž je svatému prokazována úcta. Zároveň je tímto patron žádán o jeho ochranu. (…) Patronem kostela může být nejen světec nebo světci, jejichž jména jsou společně uváděna v posvátné liturgii (sv. Vavřinec, sv. Václav, sv. Cyril a Metoděj), ale také některá z událostí dějin spásy (Nanebevzetí Panny Marie, Uvedení Páně do chrámu, Zjevení Páně), křesťanský symbol (sv. Kříž, povýšení svatého Kříže), nebo některé z Božích označení (Nejsvětější Trojice, Nejsvětější srdce, Duch svatý). (…)
Některá patrocinia byla v určité době módní, jiná se používala po celý středověk. Volba patrona bývala také účelná a bylo voleno podle patrona určitého stavu. Mnohdy při volbě patronicia bylo přihlíženo také na vhodnou dobu konání poutě. Pro každý kostel jsou významná dvě data. První z nich připadá na den svátku křesťanského světce, který tomuto označení odpovídá v liturgickém kalendáři římskokatolické církve. V tento den slaví farnost pouť. Druhý výroční den je den posvěcení kostela. Ve výroční den farnost pořádá slavnost, která je nazývána jako hody na Moravě, krmáš ve Slezsku a posvícení v Čechách. (…) Vlastní titul musí mít každý kostel určen již před dedikací. (Římský pontifikát, 2008) Dedikace, neboli posvěcení, je jednou ze svátostin (lat. sacramentalium). (…) Obecně jde o označení liturgických úkonů, jež na způsob svátosti naznačují účinky, jichž se dosahuje na prosby církve.“ (s. 15-16)
Ve zmiňované práci naleznete též geografické rozvrstvení kostelů dle příslušnosti k vybranému světci a přehledné související mapy.
Na podobný dotaz jsme již v minulosti odpovídali, do předchozí odpovědi můžete nahlédnout zde: https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/zasveceni-kostelu.
Doporučené zdroje a literatura:
http://www.katopedia.cz/index.php?title=%C4%8Ce%C5%A1t%C3%AD_svat%C3%AD_a_blahoslaven%C3%AD
https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/zasveceni-kostelu
JOHNSON, Paul a PŠEJA, Pavel. Dějiny křesťanství. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 1999. 541 s. ISBN 80-85959-41-0.
UHROVÁ, Eliška. Patrocinia kostelů na Moravě a jejich změny. Olomouc, 2018. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci. Přírodovědecká fakulta. Dostupné online: https://theses.cz/id/ctjhpo/ [cit. 8. 12. 2022]
Obřad zasvěcení kostela: http://old.liturgie.cz/liturgicky-prostor/zasveceni-zehnani-znesveceni/zasveceni-kostela/
Filozofie a náboženství
--
Národní knihovna ČR
07.12.2022 19:36