-
To se mi líbí
-
Doporučit
Existuje v dnešní době komunistická strana v
Polsku?
Dobrý den,
Polská sjednocená dělnická strana (PSDS), polsky Polska Zjednoczona Partia Robotnicza [polska zjednočona partja robotňiča] (PZPR) byla polská komunistická strana vzniklá v prosinci 1948 spojením Polské dělnické strany
(PPR) Polské socialistické strany (PPS) po čistkách v jejich řadách. Strana vládla v PLR až do roku 1989 formou diktatury proletariátu a realizovala program marxismu-leninismu.
Po pádu komunismu se na XI. sjezdu 29.-30. ledna 1990 strana PSDS rozpustila a část členů založila dvě nové sociálně demokratické strany, na což dostali od Komunistické strany Sovětského svazu částku přes 1 milión dolarů v rámci tzv. "moskevské půjčky".
Část členů pod vedením Aleksandra Kwaśniewského, Leszka Millera a Mieczysława Rakowského založila Sociální demokracii Polské republiky (SdRP).
Druhá část vytvořila Socialnědemokratickou unii Polské republiky (USdRP), která se dále přejmenovala na Polskou unii sociálnědemokratickou, a Hnutí 8.
července.
Dne 9. listopadu 1990 Sejm schválil Zákon o převzetí majetku bývalé PSDS.
Přebírání nemovitostí proběhlo většinou do roku 1992 ve prospěch samospráv, o část se vedly soudní spory až do roku 2000. Movitý majetek a finanční prostředky PSDS prakticky zmizely, podle poslanců SdRP šlo 90-95 % majetku na odstupné pro zaměstnance a na dobročinné účely.
zdroj : internetová encyklopedie Wikipedie
Dobrý den,
režimní stranou, odpovídající komunistickým stranám v jiných zemích východního bloku, byla v Polsku Polská sjednocená dělnická strana (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - PZPR), která vznikla v r. 1948 spojením promoskevské Polské dělnické strany (Polska Partia Robotnicza - PPR) a tradiční sociálně demokratické Polské socialistické strany (Polska Partia Socjalistyczna - PPS). Strana vládla v Polsku v letech 1948-1989.
Po pádu režimu se na XI. sjezdu 29.-30. ledna r. 1990 strana PSDS rozpustila a část členů založila dvě nové sociálně demokratické strany, na což dostali od Komunistické strany Sovětského svazu částku přes 1 milión dolarů v rámci tzv. "moskevské půjčky". Část členů pod vedením Aleksandra Kwaśniewského, Leszka Millera a Mieczysława Rakowského založila Sociální demokracii Polské republiky (Socjaldemokracja Rezczypospolitej Polskiej - SdRP). Druhá část vytvořila Socialnědemokratickou unii Polské republiky (Unia Socjaldemokratyczna Rzeczypospolitej Polskiej USdRP), která se dále přejmenovala na Polskou unii sociálnědemokratickou (Polska Unia Socjaldemokratyczna - PUS).
PUS v původním záměru měla utvářet levicové křídlo polského politického spektra, přijatelné pro bývalá disidentská prostředí. V praxi si však tato strana nedokázala vybudovat voličské zázemí ani udržet podporu.
SdRP se v r. 1991 zapojila do volební koalice Svaz demokratické levice (Sojusz Lewicy Demokratycznej - SLD) tvořené stranami, odbory a občanskými sdruženími, v rámci které se stala hlavní politickou sílou. Dne 15. dubna
1999 se SLD oficiálně změnil v jednotnou politickou stranu se stejným názvem.
Žádná ze stran, které vznikly z PSDS po r. 1989, se neztotožňovala s ideologií komunismu, neodvolávala se na tradici PSDS, ani nezdůrazňovala žádný druh kontinuity s bývalou režimní stranou. Politický program těchto stran by se dal vymezit v rámci různých podob sociálně demokratické
ideologie: od reformistické levice (PUS) až k levicověji laděnému liberalismu (SLD jakožto politická strana). Pokud se tedy o prostředí SLD hovoří jakožto o "postkomunistech", jedná se spíše o charakteristiku založenou na politické minulosti části sociálních demokratů.
Malá skupina bývalých členů PSDS (jednalo se většinou o starší generaci řádových straníků zastávajících dogmaticky komunistické postoje) založila v roce 1990 ve městě Dabrowa Górnicza politickou stranu Svaz polských komunistů Proletariát (Zwiazek Komunistów Polskich "Proletariát" - ZKP "P").
Strana původně tvořila část Svazu demokratické levice. Po podpoření částí SLD ústavy Polské republiky (již ZKP "P" prohlásil za "reakční") v r. 1997 ZKP "P" opustil koalici. V r. 2002 činnost ZKP "P" byla soudně ukončena v důsledku prokázání formálních chyb ve statutu organizace. Krátce potom členové ZKP "P" zaregistrovali stranu s názvem Komunistická strana Polska (Komunistyczna Partia Polski - KPP). Tato strana existuje dodnes, na současné politické scéně pozůstává však zcela marginálním jevem, bez viditelné podpory společnosti a s velmi malou členskou základnou (tvoří ji z větší části vysloužilí aktivisté ZKP "P"). Strana neprovozuje aktivní politickou činnost a neúčastní se - dle naších informací, parlamentních ani komunálních voleb. KPP se, stejně jako její předchůdce ZKP "P", považuje za pravou pokračovatelku tradic PSDS a předválečného polského komunistického hnutí. Odvolává se k ideologii marxismu - leninismu. Pozůstává ve styku komunistickými stranami v jiných zemích, m. j. také s KSČM.
Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Polsk%C3%A1_sjednocen%C3%A1_d%C4%9Blnick%C3%A1_
strana
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Zjednoczona_Partia_Robotnicza
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Unia_Socjaldemokratyczna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Socjaldemokracja_Rzeczypospolitej_Polskiej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sojusz_Lewicy_Demokratycznej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Postkomuna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Komunist%C3%B3w_Polskich_Proletari
at
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunistyczna_Partia_Polski_(III_RP)
http://www.kompol.org/index.html
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
Národní knihovna ČR
26.01.2010 12:24