-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, ráda bych věděla, pokud je to možné, kolik je na světě náboženství a církví. Taky by mě zajímalo, které je nejpočetnější a kolik je jich v ČR. Děkuji
Dobrý den,
v poslední době zájem o náboženství a duchovní hodnoty stoupá - a to napříč světadíly a různými kulturami.
Zjistit přesný 'počet náboženství a církví' nelze. Zdroje uvádějí jmenovitě většinou jen ta náboženství nebo církve známější, nejrozšířenější.
Pro základní přehled můžeme doporučit knihu kolektivu autorů 30 vteřin na náboženství: 50 významných náboženství, o nichž získáte přehled za 30 vteřin. Praha: Foruna Libri, 2012.
Zajímavá je také kniha PERTOLD, Otakar. Co je náboženství? Praha: naše vojsko, 1956. I když je tato kniha poplatné době (psána v roce 1955), jedná se o vývojovou linii náboženství, jakési dějiny náboženství.
Dále uvádíme zdroje s citací textu z knih na ukázku:
„…Kolik je na světě náboženství?
Odpovědět na to, co je to náboženství, není jednoduché; různých náboženství je velký počet a navzájem se často od sebe na první pohled velmi liší.
Ve středověku a ještě počátkem novověku bylo v Evropě uznáváno jediné náboženství – křesťanství – a s jistými výhradami i židovství.
Ostatní lidstvo bylo křesťanskou církví označováno za nevzdělané vesničany (latinsky pagani; z toho vzniklo naše slovo pohan). Avšak ve skutečnosti i tehdy byla kromě křesťanství na světě ještě celá řada jiných náboženství, některá velmi vyspělá a stará, starší než křesťanství, např. babylónské, staroegyptské, bráhmanské, buddhismus, náboženství Zarathuštrovo, hebrejské, starořecké, starořímské, jakož i mladší islám. To by bylo celkem deset. To jsou ovšem jen náboženství, která byla známa ve středověké Evropě. Kromě nich je dnes známa řada vyspělých náboženství, která tehdy v Evropě neznali nebo jen málo, jako např. v Číně konfucianismus taoismus, v Japonsku šinto, v Indii ještě džinismus a bhaktismus kromě drobnějších sekt, ve Střední Americe velmi vyvinuté náboženství mexické a rovněž velmi vyspělé náboženství Majů, a v Jižní Americe náboženství peruánských Inků.
Pokud byste chtěli vědět přesně, kolik je primitivních a kmenových náboženství, museli bychom vám odpovědět, že prakticky tolik, kolik vůbec bylo na světě rozličných primitivních kmenů a kolik dodnes je kmenů zaostalých. Byly by to tedy jistě celé tisíce. Proč vzniklo tolik náboženství? Původní skupiny lidí a později kmeny žily poměrně izolovaně, zůstávala kmenová náboženství i v celém svém dalším vývoji a každý z věřících byl přesvědčen, že právě to jeho náboženství je jedině pravé…“
Čerpáno z:
BUDIL, Ivo. Náboženství v životě jednotlivce a společnosti. Praha: Orbis, 1961.
Abstrakt: Další obsáhlá práce z řady současné ateistické literatury je souborem přednášek našich filosofů a historiků o vzniku náboženství, soustavách Předního východu, křesťanství a jeho společenské situaci v různých historických obdobích, kritice náboženství a jeho konfrontaci s vědou, dnešních církvích, morálce a smyslu lidského života.
http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:b7532c90-1a89-11e3-b79f-5ef3fc9bb22f
„...na počátku lidstva existovalo přirozené náboženství (religio naturalis), které se teprve druhotně úpadkovým zdogmatizováním proměnilo v nynější náboženské systémy. Přirozené náboženství je třeba obnovit, všecka dogmata odložit, a to tak, že se lidé soustředí jen na tři hlavní pravdy, které jsou základem přirozeného náboženství: Jsou to existence Boha, duše a nesmrtelnosti...“
Zdroj:
HELLER, Jan, MRÁZEK, Milan. Nástin religionistiky: uvedení do vědy o náboženstvích. Praha: Kalich, 2004.
Klíčová slova: religionistika, světová náboženství
http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:00bd0b60-3504-11e7-82f6-001018b5eb5c
Rejstřík církví a náboženských společností evidovaných u Ministerstva kultury ČR uvádí 38 církevních a náboženských společností v ČR:
http://www3.mkcr.cz/cns_internet/
Počet věřících jednotlivých náboženství v ČR dle sčítání lidu 2011 https://www.czso.cz/csu/czso/nabozenska-vira-obyvatel-podle-vysledku-scitani-lidu-2011-61wegp46fl a http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/krestanskytydenik/_zprava/vysla-analyza-nabozenska-vira-obyvatel-podle-vysledku-scitani-lidu--1335193
Filozofie a náboženství
--
Národní knihovna ČR
07.05.2018 08:00