-
To se mi líbí
-
Doporučit
Rád bych se zeptal, kdo byl George H. Mika, často uváděný jen jako G. H. Mika, který se angažoval v českých krajanských sdruženích ve Spojených státech za 1. světové války. Zajímala by mne data a místa narození a úmrtí, povolání, případně jakékoliv další podrobnosti. Velmi Vám děkuji.
Dobrý den,
v našich dostupných zdrojích biografické údaje o G. H. Míkovi nenajdeme. Údaje o něm neuvádí ani velmi obsažný biografický archiv World biographical Archive, celosvětová kolekce biografických údajů na mikrofiších s rejstříkem v elektronické podobě, který máme v Referenčním centru Národní knihovny ČR k dispozici.
Podařilo se nám najít zatím pouze zprávu v Československé samostatnosti, Roč. 3, čís., 7, 30.3.1918, s. 8, kde je G. H. Mika zmiňován v souvislosti s tím, že byl na XI. Kongressu Slovenskej ligy, který se konal v New Yorku 21. - 24. 2. a byl zvolen do osmičlenného výboru pro odbočku Česko-slov. Národ. rady, která společně s 8člen. výborem českým bude společně spravovat všechny záležitosti, týkající se Ameriky.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/6644468
Další zmínky se zdroji:
…v polovině června [1917] přišel pan Míka, delegovaný Slovenskou Ligou, a od té doby pracuje se plnou parou.(s. 84)
…v Outlook bude co nejdříve článek p. Mikův o československé armádě (s. 89)
…Rád také kvituji, že p. Míka, sekretář Bureau, Ligou delegovaný, velmi účinně a úspěšně pracuje, ba v poslední době, protože já musím se věnovat převážně práci politické. (s.92)
Zdroj: PERGLER, Karel. Amerika a československá nezávislost. Praha: Český čtenář, 1926.
Československá národní rada v Americe sídlila ve Washingtonu a od března roku 1918 ji řídil výkonný výbor v čele s K. Perglerem. Členy byli dále L. Fisher, B. Šimek, H. Dostál, O, Zlámal, A. Mamatey, M. Getting, J. Pankúch a G. Mika. Jejím tiskovým orgánem byl vedle listu The Bohemian Review také Czechoslovak Press Bureau, vydávaný G. Mikou v New Yorku. (s. 303)
Československá národní rada americká vydávala vedle měsíčníku The Czechoslovak Review (vydavatel a redaktor E. F. Prantner), který vycházel v Chicagu, také list Czechoslovak Press Bureau, redigovaný G. Mikou v New Yorku. O tomto periodiku však nejsou známy žádné další údaje. (s. 317)
Výňatky z knihy: JAKLOVÁ, Alena. Čechoamerická periodika 19. a 20. století. Praha: Academia, 2010.
Je možné, že byste nalezl nějaké odpovědi na Vaše otázky v následujícím příspěvku:
Pomoc krajanům v USA československému zahraničnímu odboji a při budování zahraničního vojska v období první světové války
Podpora krajanů v USA vůči československé zahraniční rezistenci a budování zahraniční armády během první světové války
Autor (y): František Hanzlík
Předměty: Historie, předválečná válka a první světová válka (1900-1919), meziválečné období (1920 - 1939)
Publikováno: Univerzita Palackého v Olomouci
Klíčová slova: cizí armáda; vojenský; První světová válka; TG Masaryk; Spojené státy; autonomní stát; Český národní klub; Slovenská liga
Abstrakt: Článek se zabývá podporou českých a slovenských krajanů v USA k československé zahraniční rezistenci během první světové války. První část ukazuje situaci v krajanském hnutí na začátku války, způsoby podpory lidí v nouzi ve staré vlasti, jakož i české a slovenské vojáky rakousko-uherské armády držené ve vězeňských táborech příslušníků Spojenecké síly a jejich spojenci. Následující část se zabývá otázkou sjednocení krajanského hnutí v roce 1915 a podporou československé zahraniční rezistence vedené TG Masarykem. A konečně druhá část článku analyzuje úsilí krajanů o vybudování československé zahraniční armády ve Francii a vyškolení dobrovolníků ve vojenském táboře ve Stamfordu.
Časopis: Historica - Sborník prací historických, 2016, čís. 50, s. 129 – 158.
https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=423945
Československá národní rada ve Francii reagovala průběžně na vývoj situace a postupně rozšiřovala svoje působení. Vznikly odbočky ČSNR v Rusku a ve Spojených státech. Odbočka Československé národní rady v Americe byla ustavena na společném zasedání Českého národního sdružení a Slovenské ligy 10. března 1918 jako výkonný orgán českých a slovenských organizací v Americe a zástupce pařížské ČSNR ve Spojených státech a v Kanadě. Do jejího čela byl postaven předseda – člen ČSNR v Paříži – K. Pergler a dva místopředsedové (předseda Českého národního sdružení a předseda Slovenské ligy). Odbočka měla dva tajemníky a čtyři odbory: politicko-konsulární, propagačně informační, vojenský a pomocný. Vedle toho existovala samostatná finanční komise v čele s pokladníkem. První dva odbory sídlily ve Washingtonu, kde byl tajemníkem J. Císař, zbývající v New Yorku. Propagační a informační odbor rovněž řídil činnost Slovanské (čs.) tiskové kanceláře Slav (Czech) Press Bureau v čele s J. Tvrzickým. Funkce redaktorů zastávali G. H. Mika a J. Smetánka.
Zdroj: HISTORICA OLOMUCENSIA 50–2016 SBORNÍK PRACÍ HISTORICKÝCH X
https://historie.upol.cz/fileadmin/users/164/HO_50-2016_final.pdf
Mohlo by vás zajímat, viz níže
MIKA, GH. Liberalismus v Maďarsku. The Bohemian Review, September 1917.
http://jfredmacdonald.com/worldwarone1914-1918/austria-17liberalism-in-hungary.html
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
18.02.2020 19:15
Nadějným zdrojem o něm by možná mohla být kniha "Úryvky z dejín Bridgeportských Slovákov z príležitosti zájazdu poslancov Matice slovenskej do Bridgeport, Conn. 17. 18. a 19. januára 1936" ze sbírek Slovenskej národnej knižnice (záznam: http://dikda.snk.sk/421SNK_[…]:421SNK_ROSDCMETSIE79281679 ), jejímž byl spoluautorem. Online je dostupná jen v prostorách knihovny, ale můžete zkusit požádat o informace např. prostřednictvím obdobné služby http://spytajtesakniznice.sk/ . Ve zveřejněném úryvku píší "Gejza Mika, advokát a veľký revolučný pracovník za..."
V téže knihovně mají několik dalších zdrojů se zlomkovitými informacemi, například:
- Dr. Jozef Paučo : zborník zo seminára o Dr. Jozefovi Paučovi v Píle 5. marca 1994, doplnený materiálmi zo zborníka Jozef Paučo 1914-1974 (katalog: http://dikda.snk.sk/421SNK_[…]:421SNK_ROSDCMETSIE27190817 ). Na straně 33 se píše: "...Na kongrese Slovenskej Ligy v Amerike vo Wilkes-Barre, PA. roku 1970 Zľava; Dr. Jozef Paučo, podpisovateľ Pittsburgske dohody, advokát Gejza Mika,..." (pokud z textu vyplyne, že zmiňovaný byl také signatářem Pitt.doh., tj. v roce 1970 ještě žil, tak máme možná vyhráno - viz tento příspěvek níže).
- časopis Slovenský hlas, roč. 1, č. 17 (22.01.1938), katalog: http://dikda.snk.sk/421SNK_[…]:421SNK_ROSDCMETSIE44495253 ("Učiteľom slovenčiny v Bridgeporte bude Gejza Mika, povolaním advokát a...")
V pražské Národní knihovně mají knihu Pittsburghská dohoda od Konštantína Čulena z r. 1937 (záznam: https://aleph.nkp.cz/F/?fun[…]00550270&local_base=SKC ), rovněž online dostupnou jen ve studovně (referenčním centru). Na straně 477 by měl být Mikův portrét a pak je o něm v textu několik dalších zmínek, nejspíš nepříliš obsažných.
Zkoušel jsem i Library of Congress, ale tam je to bohužel slabé - jen několik novinových výstřižků, které uvádějí prakticky jen zlomky z toho, co už známe z odpovědi knihovny:
- New York Sun 21.01.1918, https://www.loc.gov/[…]/?sp=44&q=gaza+mika : [O]n behalf of the Czecho-Slovaks, Mr. Mika, an attorney of New Haven...
- New York Tribune 30.06.1918, s. 6, https://www.loc.gov/[…]/?sp=105&q=gaza+mika : ...Czecho-Slovak leaders, among them Gaza H. Mika, member of the Czecho-Slovak National Council…
- New York Times 23.02.1928, s. 6, https://www.loc.gov/[…]/?sp=156&q=gaza+mika : The leading address was made by Gaza H. Mika, secretary of the Slav Press Bureau, New York City, who spoke in English, …
Co napíšu dál, je velmi spekulativní. Zkoušel jsem genealogické zdroje a narazil na následují záznamy. Předmětem všech je jistý Gaza Henry Mika (1891-1974), narozený 04.11.1891 v Senici na Slovensku, který 25.04.1914 přijal ve městě New Haven (stát Connecticut) americké občanství (tj. byl naturalizován) a roku 1915 se v New Yorku oženil. Nicméně také byl v letech 1917-18 povolán do armády a na náhrobku je uveden jako "Capt US Army". Může to být on? Země původu a místo působení by odpovídaly, ale byl dost mladý a v USA příliš krátce, aby se rozumně mohl stát advokátem. Navíc byl povolán do armády (a pak byl na to hrdý), takže jak by se mohl účastnit jednání v Pittsburghu či NY? Ale kdyby tomu ostatní informace odpovídaly (např. věk na obrázku či životopisné údaje v knihách), tak bychom měli vyhráno. Zkusil bych tomu dát šanci.
Genealogické informace jsou např. zde (doufám, že budou odkazy fungovat - jinak je to placený servis):
- https://www.ancestry.com/sh[…]dal&utm_medium=copy-url - velmi stručný doklad o naturalizaci, nutno zarolovat dolů
- https://www.ancestry.com/sh[…]dal&utm_medium=copy-url - trochu podrobnější údaj o naturalizaci
- https://gw.geneanet.org/cha[…]a&oc=0&p=gaza+henry - souhrn životopisných dat, ale bohužel bez údaje o povolání
- https://www.findagrave.com/memorial/42346028 - foto náhrobku
Vztahuje se to k hledanému signatáři, nebo je to shoda jmen?
Závěrem: Protože byl Slovák, doporučoval bych Vám začít u Slovenské národní knihovny - např. u zmíněné knihy z roku 1936, ale možná budou mít další nápady. Určitě se také v pražské NK podívejte do knihy o Pittsburské dohodě. Podle toho, co zjistíte, by možná bylo vhodné prohledat genealogické databáze (nejlépe asi http://www.ancestry.com ), kde mají řadu úředních a jiných dokladů online, ale nejspíš se budete muset zaregistrovat a zaplatit.
Přeji Vám hodně úspěchů ve Vašem výzkumu. Pokud něco zajímavého najdete, napište to do odpovědi - bude to zajímat mne i případné další čtenáře. Mějte se pěkně.