-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, zajímalo by mě více informací o domu č.p. v Praze. Především, kde tento dům je, ale případně i kdy získal své č.p. a jaké k tomu vedly v té době důvody.
Případně, zda eistuje databáze, kde lze podle č.p. vyhledávat.
Děkuji
Dobrý den,
děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.
Číslování domů proběhlo v Praze několik, první za vlády Habsburků v roce 1770. Číslo popisné 1 pravděpodobně dostal dům U Zlatého jednorožce (zvaný také U Bílého koníčka) na rohu Staroměstského náměstí a Železné ulice: https://pamatkovykatalog.cz/dum-u-zlateho-jednorozce-15686762.
V procesu přečíslování domů pak obdržel číslo popisné 548, které nese dodnes. Přepis původních čísel lze sledovat v tabulce na následující stránce: https://hlouskovi.com/rodokmen/ruzne/precis.php?id=i. Možnost porovnávání čísel domů poskytuje i následující stránka, na které jsou vedle sebe umístěny dvě mapy Prahy: https://www.dveprahy.cz/. Po zadání konkrétní adresy do vyhledávacího okna se označí dům na obou mapách současně – například Staroměstské náměstí 548 a po dostatečném přiblížení staré verze mapy je u tohoto domu napsáno číslo 1.
Toto přečíslování se pravděpodobně dělalo už pro každou městskou část zvlášť a domníváme se, že z toho důvodu již neexistuje v Praze jen jeden dům, který by nesl číslo popisné 1 (v kombinaci s číslem orientačním, které se přidávalo v procesu dalšího číslování). Číslo popisné 1 najdeme v adrese Pražského hradu, ale například také u Novoměstské radnice.
https://www.hrad.cz/cs/kontakty
https://encyklopedie.praha2.cz/pametni-deska/265-historie-novomestske-radnice-karlovo-namesti-cp-123
Pro získání dalších relevantních informací Vám doporučujeme zkusit kontaktovat také Archiv hlavního města Prahy, Knihovnu Muzea města Prahy anebo portál hlavního města Prahy:
http://www.ahmp.cz/index.html?mid=11
https://www.muzeumprahy.cz/veda-a-vyzkum-knihovna/
https://www.praha.eu/jnp/cz/index.html
Další zdroje, ze kterých jsme čerpali anebo doplňující zdroje, které by pro Vás mohly být zajímavé:
https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/praxe-pouzivani-orientacnich-cisel-domu https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1516808-popisna-cisla-budov-prozradi-vic-nez-si-myslime
https://vysehradskej.cz/cislovani-prazskych-domu/
https://rumicek.cz/starapraha/?fce=precis
HUSÁK, František. Malý schematismus, čili, Seznam ulic a náměstí král. hlavního města Prahy podle nového číslování domů. (Tiskem J.S. Skrejšovského), 1870. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:c2ddbb20-3885-11dd-ad7a-000d606f5dc6
Geografie. Geologie. Vědy o zemi
--
19.07.2023 10:26
- Přidělování čísel popisných v Praze upravuje Zákon o hlavním městě Praze 131/2000 Sb. v platném znění ( https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-131 ), §§ 14 a 14a. Z hlediska dotazu je zásadní §14 odst. 5, podle nějž "... Číslování budov popisnými a evidenčními čísly se provádí zvlášť pro každé katastrální území. Každé popisné nebo evidenční číslo budovy musí být v rámci každého katastrálního území jedinečné. Čísla popisná a evidenční, která byla přidělena, nelze užít opakovaně,.."
- Z toho vyplývá, že číslo popisné 1 se teoreticky může vyskytovat v každém katastrálním území (lidově "čtvrti", např. Staré Město, Nové Město, Běchovice či Kunratice), pokud daná budova nebyla v minulosti zbořena. Pak by tam definitivně zaniklo.
- Budovu podle čísla popisného najdete nejlépe na stránce ČÚZK - https://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberBudovu/Stavba/InformaceO . Zadejte obec = Praha. Na další stránce se vám otevře seznam všech "částí obce", které můžete jednu po druhé vybírat a zobrazovat si podrobnosti pro čp. 1 (nebo jiné) v dané čtvrti, pokud stále stojí. Zvlášť pro předměstí bude nejspíš platit, co uvádí knihovna v jednom z odkazů ( https://ct24.ceskatelevize.[…]prozradi-vic-nez-si-myslime ), že čp. 1 zpravidla patří bývalému panskému sídlu nebo radnici.
- Pro získání dalších informací k nalezené budově je podle mne nejpraktičtější, zkopírovat ze stránky ČÚZK "adresní místo" (např. Cukrovarská 1/23 Čakovice") a v Googlu Vám při troše štěstí vyjdou více či méně uspořádané údaje o současném využití a občas i historii.
- O zajímavostech k vybraným pražským domům také stručně pojednává několikadílná publikace "Kronika královské Prahy a obcí sousedních" z r. 1903-1904. Vyhledejte tento název v Souborném katalogu ( https://www.nkp.cz/[…]/...-monografie ) a vyjdou Vám jednotlivé díly v různých knihovnách, občas s odkazem na digitalizovanou verzi. Kniha je řazena podle ulic, takže budete muset nejdřív najít polohu na stránce ČÚZK (viz výše) a pak nejspíš i historický název ulice. Dnešní okrajové čtvrti jako Vysočany či Krč zde nejsou.
- Pro úplnost, čísla popisná mimo Prahu upravuje zákon o obcích 128/2000 Sb. ( https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-128 ), §§ 31-32. Podle něj musí být jedinečná pro "část obce", jinak jsou pravidla stejná jako pro Prahu - např. zákaz opakovaného použití (§31 odst. 5). Vyhledává se také ve stejné databázi, https://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberBudovu/Stavba/InformaceO .
Hodně zdaru ve Vašem výzkumu.