-
To se mi líbí
-
Doporučit
Existujú nejaké dôkazy o návšteve Karla Maya v Čechách?
Dobrý den,
důkazy o pohybu Karla Maye existují a je jich celá řada. Nejen že přes naši vlast často cestoval, ale současně se zde i rekreoval a pobýval v lázních. Karel May spolupracoval s nakladatelem Josefem Richardem Vilímkem juniorem (1860—1938), který spisovatele časopisecky i knižně etablovala na českém trhu jako superhvězdu zejména v devadesátých letech 19. století.
„Právě Praha, Mnichov, Hamburk a Vídeň bývají často zařazovány mezi tradiční bašty příznivců Mayovy dobrodružné romantiky. Cesty do Vídně mohl drážďanský spisovatel jen těžko absolvovat vlakem jinudy, než přes naše železniční stanice. Pohlednice z těch nejexotičtějších míst Mayovy skvělé orientální cesty často nesly adresu Prager Tageblatt, Prag, Austria. Odbyt bizarních pohlednic, zpodobňujících pana doktora jako nositele jmen Old Shatterhand a Kara ben Nemsí i vlastníka oněch tří zázračných pušek, byl v českých zemích opravdu masivní.
Už jako starý muž hledal May zdraví a nacházel klid na psaní i v našem pohraničí. Šlo například o rekreačně-tvůrčí pobyt v Brané, kdysi Birnau an der Elbe, dnešní součásti Ústí nad Labem. Tam — pravda, po několika etapách zapomenutí a opětovného vzkříšení — dodnes najdete brázděný penzion Srdíčko alias Herzig či Herzle, v roce 1897 místo pobytu Karla s Emmou, a především vzniku podstatné části knihy Vánoce. Marií Curie-Sklodowskou uranovým smolincem proslavený Sankt Joachimsthal se pak stal od 11. května do 17. června roku 1911 místem Mayových koupelí a inhalací v rámci lázeňské kúry. Manželka, služebná a dva psíci tehdy věrně doprovázeli spisovatele při tomto ozdravném pobytu v dnešním Jáchymově.“ Zdroj: JORDÁN, Karel. Můj bratr Vinnetou: Karel May - osudy, hrdinové, knihy a filmy. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2008. 212 s., [24] s. obr. příl. ISBN 978-80-204-1914-9.
Další zdroje:
Jazyk, lingvistika a literatura
Praha
30.11.2018 17:09