Jsou známy informace o působení inkvizitora Koldy z Koldic v 1. pol. 14. století?

Text dotazu

V roce 1318 byl papežem ustanoven jako inkvizitor pro pražskou diecézi dominikán Kolda z Koldic (1265/1275–1323/1327). Zajímalo by mne, zda jsou známy nějaké konkrétní údaje o tom, jak svou činnost prováděl, zda byl jeho přičiněním někdo inkvizicí "popotahován" a případně s jakými výsledky. Údajně nad Prahou vyhlási interdikt, ví se něco o příčinách tohoto církevního trestu?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

okolnosti interdiktu jsou popsány v práci Petra Vorlíčka Inkvizitoři v Českých zemích v době předhusitské takto:

"V průběhu let 1320/21 píše Kolda v podrobné zprávě o bránění výkonu funkce inkvizitora ze stran měst. Tato informace se nachází v Koldově manifestu, který obsahuje uvalení interdiktu a jmenovitě zostřené exkomunikace rychtáře Franclina
Jacobiho, rady města a pražského kanovníka Michaela Folclinova. Při výkonu funkce nedocházelo jen ke slovním útokům, nýbrž Kolda shledal svou situaci ve městě jako nebezpečnou a protože si nebyl jistý svým životem, rozhodl se opustit město. Vystoupil proti němu totiž právník Michael Folclinův, jež byl kanonikátem opatřen 25. 1. 1319 a který vystupoval pod ochranou rychtáře, lidu a konšelů.

Michael Folclinův nebyl první, kdo na Koldu útočil, již v dřívější době docházelo k útokům, protože existuje
zmínka o jistém T. de M., který vyhledal inkvizitora v minoritském konventu a zahrnul ho nadávkami.

Kolda požádal o ochranu Jindřicha z Lipé, rychtáře společně s lidem exkomunikoval a nad Prahou a přilehlými částmi vyhlásil interdikt. Když mu město garantovalo bezpečnost, rozhodl se vrátit a očekával obrat v řadách reprezentantů města. Ten se ovšem nedostavil a situace se znovu vyostřila. Kolda při svém návratu s velkou nelibostí pozoroval, že byl interdikt porušen, což ho donutilo k opětovnému vyhlášení interdiktu. Poprosil krále Jana o podporu, který ale v té době pobýval mimo území
Čech. Proto se Kolda rozhodl znovu obnovit inkviziční procesy. Ještě než poprvé opustil město, projednával případ kacíře Rudolfa. Situace se však zcela změnila, jelikož Rudolf během Koldovi nepřítomnosti zemřel. Jeho dědicové a přátelé byli vyzváni hájit mrtvého Rudolfa. Zde se můžeme domnívat, že nešlo jen o Koldovu zarputilost, aby kacíře za každou cenu dostal na „hranici“, nýbrž že mu šlo též o jeho majetek, protože v případě, že by byl odsouzen, ztráceli by dědicové na jeho majetek nárok. U Rudolfa se pravděpodobně nejednalo o obyčejného měšťana, neboť se věci ujal jistý Johlín, který vnikl s ozbrojenci do domu inkvizitora, nadával a vyhrožoval inkvizorovi dokonce smrtí. Kolda se i tentokrát marně dožaduje ochrany a musí znovu přerušit inkviziční řízení. Rychtář upozorňuje Koldu, že i přes Koldův záměr vyhlásit další exkomunikaci, město stojí na straně Michaela.

Situace pokračuje tak, že je Folclinův předvolán Koldou před inkviziční tribunál kvůli své agitaci. Tribunálu se však nezúčastnil a odebral se za hranice Čech, aby tam pokračoval v boji proti Koldovi. Výsledkem byla Folclinova exkomunikace, která mu po delší době začala překážet a tak požádal preláty pražského biskupství o absoluci, jež
mu byla přisouzena pod podmínkou, kterou by určil Kolda. Představy o obsahu podmínky se u obou mužů lišily a Folclinův s podporou města, těsně před obdržením pokání, začal znovu s výtkami proti Koldovi. Když Kolda odmítl požadavek Folclinova,
tj. odvolací řízení, opustil místo soudu, čímž na sebe znovu strhl exkomunikaci, která byla vyhlášena v pražských kostelech.

Pořádek do případu měl vnést král Jan, který se 9. února 1321 vrátil zpět do Čech z Lucemburska. Po patnácti dnech uspořádal pověstný turnaj na Staroměstském náměstí, kde spadl z koně a přivodil si zranění. Kolda mu přednesl svou žalobu a bylo mu slíbeno prošetření. Prošetření však král přenechal komisi, která ho zastupovala, neboť král se z Čech tajně vypravil do svého hrabství.

Jednání ztroskotala na neústupném postoji rychtáře města, konšelů a Michaela Folclinova, kteří nebyli ochotni žádat zadostiučinění. O dalším průběhu se nic neví, ale skutečnost, že rychtář města Franclinus Jakubův držel úřad pražského rychtáře až do 15. května 1323 a že se Michael Folclinův vyskytoval v pražských listinách ještě ve 20. a 30. letech 14. století, neboť na konci episkopátu Jana IV. z Dražic zastával ještě některé funkce, nasvědčuje, že Kolda proti nim mnoho nesvedl."

Použité zdroje

Vorlíček, Petr: Inkvizitoři v Českých zemích v době předhusitské
Dostupné: https://dspace.cuni.cz/[…]/BPTX_2011_2__0_285232_0_106569.pdf?sequence=1

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

04.07.2024 21:13

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu