-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, v jedné knize jsem natrefila na staronorské ženské jméno Sirgan; zaujalo mne, bohužel jsem nikde na Internetu nedohledala nic o něm, ani původ - výsledky se týkaly pouze jména Sirgan jako stále užívaného příjmení. Podařilo by se najít o něm něco aspoň v literatuře? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
bohužel ani my jsme nebyli při pátrání po vysvětlení a původu staronorského jména Sirgan úspěšnější. V Národní knihovně ČR máme k danému tématu pouze velmi omezené množství zdrojů. Jméno Sirgan není v těchto zdrojích uvedeno.
Jediným alespoň částečně podobným jménem, které je v souvislosti s norským a severským prostředím uváděno, je ženské jméno Sigrún. - viz níže:
"Sigrún (severogerm.) - dcera krále Högniho. Valkýra, kterou si vzal za manželku hrdina Helgi, syn krále Sigmunda a Borghildy, poté, co zabil v bitvě u Frekasteinu (Vlčí skály) krále Hödbrodda. Sigrún měla svou družinu "štítonosných panen", které lze přirovnat k amazonkám a valkýrám zároveň a které Helgimu v bitvě s králem Hödbroddem zdatně pomáhaly."
(Encyklopedie mytologie germánských a severských národů)
SIGRÚN
GENDER: Feminine
USAGE: Ancient Scandinavian, Norse Mythology, Icelandic Meaning & History Derived from the Old Norse elements sigr "victory" and rún "secret". This was the name of a Valkyrie in Norse legend.
(http://www.behindthename.com/names/origin/old-norse )
Sigrún is the name of a Valkyrie, the reborn Svafa. She is the daughter of Hǫgni and in love with the hero Helgi Hundingsbana. After her death she will be reborn as Kára [4] [5] (http://www.nordicnames.de/wiki/Category:Old_Norse_Names )
Jméno Sirgan je ve zdrojích zmiňováno ve většině případů pouze ve spojitosti s perským městem Kerman (Kirman).
Použité zdroje:
* VLČKOVÁ, Jitka. Encyklopedie mytologie germánských a severských národů. 1. vyd. Praha: Libri, 1999. 255 s. ISBN 80-85983-91-5.
* ZEMAN, Jiří. Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině. 2., Severská osobní jména (dánština, faerština, finština, islandština, norština, švédština). Hradec Králové: Gaudeamus, 2000. 180 s. ISBN 80-7041-963-6.
Prostřednictvím služby Ptejte se knihovny se můžete zkusit obrátit ještě na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Do služby je zapojeno několik knihoven Filozofické fakulty UK, které by mohly disponovat obsáhlejšími zdroji k tématu : http://www.ff.cuni.cz/2014/02/ptejte-se-knihovny/
Jazyk, lingvistika a literatura
--
13.10.2014 11:29