-
To se mi líbí
-
Doporučit
Ráda bych zjistila z čeho pramení léta dětem vštěpovaná představa ježka s jablkem na bodlinách. V přírodě ježek nic takového nedělá,tak kde se tahle myšlenka vzala?
Dobrý den,
původ této idealizované informace se nám nepodařilo zjistit, ani odborné encyklopedie ani všeobecné slovníky na tuto otázku neodpovídají. Kde a kdy vznikla, už asi nikdo nezjistí.
Uvádíme citaci z pořadu Čs. rozhlasu, http://www.rozhlas.cz/webik/priroda/_zprava/opravnik-omylu-ze-sveta-zvirat-jezek-obecny-erinaceus-europaeus--53302
JEŽEK OBECNÝ (Erinaceus europaeus)
Ježkovití mají svrchní stranu těla porostlou bodlinami. Mohutný okružní zádový sval jim umožňuje stočit se do klubíčka. Ačkoliv jsou ježci hmyzožravci, jako jediní tráví zimu zimním spánkem. Mláďata, kterých může být až sedm, mají ostny zpočátku měkké. Ježek se vyskytuje ve dvou rasách - ježek západní, který má tmavě obroubené oči, a ježek východní, který má tmavý obličej, na hrdle bílou skvrnu.
Je pravda, že ježek si nosí jablka nabodnutá na ostnech?
Ježek o jablka zájem neprojevuje. Tedy je napíchnutá na bodlinách nenosí. Je hmyzožravec.
Prý je zcela imunní proti uštknutí zmijí?
Vůči živočišným jedům je ježek značně odolný, ale pokud není dosti opatrný a dojde k tomu, že ho zmije uštkne do čenichu, nepřežije to.
Má vůbec ježek nějaké nepřátelé kromě člověka?
Největším nebezpečím pro ježka jsou auta. Ježci jsou aktivní za šera, v noci jich najdeme mnoho přejetých. Dalším velkým nebezpečím je pro ježka výr, kterému ježčí ostny vůbec nevadí, snadno ho dlouhými drápy usmrtí. Pod hnízdy výrů bývá často mnoho ježčích kůží s bodlinami - což je odpad.
Zdroj:
Ludvík Kunc: Opravník omylů ze světa zvířat - kniha sama i její autor pomáhají při přípravě Periskopu, týdeníku o dobrodružství poznávání pro malé i velké, který vysílá Český rozhlas 2 - PRAHA každou neděli dopoledne. Pan Ludvík je dlouholetým a zkušeným pracovníkem ZOO v Ostravě a nesčetné a stále se opakující dotazy návštěvníků ZOO a účastníků besed ho inspirovaly k napsání této knihy.
Biologické vědy
--
Národní knihovna ČR
07.11.2014 18:27
Zdravím. Tak to já vím naprosto přesně už odmalička, kdy mi babička čítávala ze starodávné knížky o ježečcích. Jak si hodný ježeček zlomil nožičku a nemohl si hledat potravu. Tak mu celá rodina nosila broučky a červíky a žížalky, ale ježeček byl stále víc hladový. Až tatínek objevil jabloňku, z které padala červivá jablíčka na zem. Červíci v třešních jsou malí a nenasytí. Ale v jablíčkách jsou velcí a macatí a bývá jich i několik v 1 plodu. Tak celá rodina vybírala pod jabloňkou červíky a nosili je zraněnému, až byli celí uběhaní. Ale najednou 1 jablíčko spadlo tatínkovi na bodlinky, tak ho tatínek donesl klukovi celé. A ono bylo plné červíků a kluk se konečně pořádně nasytil. A od té doby nosili marodovi celá jablka, a tolik se nenaběhali. A poučení – když vám přes noc mizí jablka z jabloně, nelitujte, protože to byla ta červivá a ježečci je odnesli svým malým nebo nemocným ježečkům. V celém našem příbuzenstvu to víme všichni, tak mě nikdy nenapadlo, že by to někdo nevěděl.
https://www.poradte.cz/[…]/28110-jezek-a-ovoce.html
+ barevná jablíčka se prostě dobře kreslí a ukazují, že bodliny jsou ostré...