-
To se mi líbí
-
Doporučit
Zajímalo by mě, jaký původ mají příjmení Bihári, Biháriová, případně též Biháry, Biháryová, Bihar, Biharová, která jsou pokud vím vyskytují především mezi českými a slovenskými Romy.
Domnívám se, že tato příjmení jsou odvozena z názvu území Bihár a patrně se jimi označovala osoba, která odtud pocházela. V Maďarsku existuje historické území Bihár (nyní župa Hajdú - Bihar), v Rumunsku se nachází župa Bihor a v neposlední řadě existuje též stát Bihár v severovýchodní Indii.
A právě především k tomuto indickému území míří můj dotaz. Je možné, že příjmení Bihári a jeho odvozeniny rozšířené mezi Romy skutečně mají dávný indický původ? S tímto názorem jsem mezi českými Romy setkal a vzhledem k indickému původu Romů se zdá, že by na tom mohlo něco být.
Na druhou stranu typická romská příjmení odvozená z národnosti či území ale mají spíš evropský původ (např. Horváth, Oláh).
Jak to tedy je? Má příjmení Bihár evropský, indický, nebo úplně jiný původ?
Dobrý den,
příjmení Bihari, Bihári (včetně pravopisné varianty Biháry apod.) je maďarského původu a podobnost k názvu indického svazového státu Bihár je čistě náhodná.
Příjmení Romů v česko-slovenském prostoru jsou velmi často maďarského původu, běžně jde o profesionyma, např. Lakatoš (< "zámečník"), Mesároš (< "řezník"), Tancoš (< "tanečník"), Kanaloš (< "lžíčař"), ale jsou mezi nimi i regionyma, např. Horváth (< "Chorvat"), Lenďel (< "Polák"), Rác (< "Srb") a sem patří i zmiňované Bihari. Bihar je region ve východním Maďarsku, dnes součást župy Hajdú-Bihar. Přípona -i je maďarská adjektivizující přípona, Bihari tedy znamená "biharský" anebo (druhotně substantivizované) "Biharec".
Indický Bihár je moderní název svazového státu v severovýchodní Indii. Ve starověku, kdy předci Romů žili na indickém subkontinentu, se jádro oblasti nazývalo Magadha, vedle toho do něj zasahovaly další regiony (Mithila, Anga atd.) Dnešní název je odvozen od sanskrtského vihára "buddhistický klášter", které byly v dané oblast velmi rozšířené (region je zároveň místem vzniku buddhismu). V romštině ale není staroindické slovo vihára zastoupeno, podle pravidelných hláskových korespondencí by navíc muselo dát tvar *bijar, protože indoárijské intervokalické -h- se v romštině pravidelně redukovalo.
Příjmení Bihari a jeho varianty má tedy jednoznačně maďarský původ.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
30.05.2024 11:09