Jaké tituly vyšly v bratrské tiskárně?

Text dotazu

Dobrý den, jsou známy nějaké konkrétní tituly které vyšly v Ivančicko-Kralické tiskárně Jednoty Bratrské před rokem 1613, případně včetně roku vydání?

Odpověď

Dobrý den,

ačkoli je tiskárna Jednoty bratrské v Ivančicích, později Kralicích nad Oslavou v některých zdrojích označována za tajnou, je v současné době známo mnoho tisků, které vyprodukovaly tyto tiskárny od svého založení v roce 1562 až do roku 1619, kdy kralická tiskárna přerušila svou činnost. Tisky nebyly opatřovány úplnými vydavatelskými záznamy z ochranných důvodů, neboť Jednota bratrská stála od svého oddělení od utrakvistů v roce 1467 mimo systém legálně povolených církví a byla po celou dobu předbělohorskou vystavena setrvalému pronásledování.

Stručný seznam knih vydaných ivančicko-kralickou tiskárnou najdete i na internetu (viz webový odkaz Moravské tiskárny níže). Můžete využít katalog STT v rámci databází Národní knihovny a podle zadání pojmu „Ivančice“ či „Kralice“ do filtru „Místo vydání“ naleznete konkrétní tituly včetně roků vydání, např. https://aleph.nkp.cz/F/?func=find-b&find_code=WPP&x=0&y=0&request=Kralice&filter_code_1=WTP&filter_request_1&local_base=STT

Příklad vydaných knih v Ivančičích:

Ewa[n]gelia anebo Čtenj swatá kteráž slowau Passige. Řeči některé Prorocké: a Prefacý obyčegné, to gest: Zpěwowé, k zwlásstnjm Hodům weyročnjm naležitj w nowě Zprawenj a wytisstěnj. [Ivančice: Českobratrská tiskárna], 1571. 44 listů.

BLAHOSLAV, Jan. [Musica to gest Knjžka Zpěwákům náležité zpráwy w sobě zawjragjcý: Sepsaná Jazykem Českým k žádosti některých dobrých přátel: A wytisstěná neyprwé Leta Páně 1558. w Holomaucy: Nynj znowu pilně skorygowaná a wytisstěná: Přidány sau Regule a naučenj potřebná Kantorům y Pjsnj skladatelům...]. [Ivančice: Bratrská tiskárna, 1569]. [89] s.

Nowy Zákon: wnowě z Jazyku Řecke ho do Česstiny přeložený. Secunda Editio diligenter recognita. [Ivančice: bratrská tiskárna], 1568. 367 listů.

ŠTEFAN, Ondřej. Wýklad řečj Božjch, kteréž we dny nedělnj a swátečnj w shromážděnjch křesťanských, od učitelůw Gednoty Bratrské, obecně předkládány býwagj. [Ivančice: tiskárna Jednoty bratrské], 1575. [8], 455, [1] s., [1] obr. příl.

Použité zdroje

Encyklopedieknihy.cz: Bratrská tiskárna [online]. c2020 [citováno 09. 07. 2024]. Dostupný z WWW: <https://www.encyklopedieknihy.cz/[…]/Bratrsk%C3%A1_tisk%C3%A1rna>

Moravské tiskárny: Bratrská tiskárna – Kralická tiskárna [online]. c2020 [citováno 09. 07. 2024]. Dostupný z WWW: <https://typografie.mapy.mzk.cz/tiskari/69>

Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Ivančicko-kralická bratrská tiskárna [online]. c2024 [citováno 09. 07. 2024]. Dostupný z WWW: <https://cs.wikipedia.org/wi[…]rsk%C3%A1_tisk%C3%A1rna>