Jak správně skloňovat Luka

Text dotazu

Dobrý den,
v Praze v rámci katastru Stodůlky se nachází místo nesoucí název Luka, který převzala i místní stanice metra. Není ale jasné, zda jej skloňovat jako femininum singular nebo neutrum plural případně ještě nějak jinak. Setkal jsem se s obojím, femininum singular často u náctiletých. Můžete mi prosím zjistit, jak je to správně?

Odpověď

Dobrý den,

odpovědi na dotazy z české gramatiky hledáme většinou v Internetové jazykové příručce AV ČR. Pro odbornější vysvětlení se obraťte na Ústav pro jazyk český AV ČR https://ujc.cas.cz/cs/.

Luka - obec
rod: s.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

Luka

2. pád

Luk

3. pád

Lukám

4. pád

Luka

5. pád

Luka

6. pád

Lukách

7. pád

Lukami

Internetová jazyková příručka říká:
Pomnožná jména zakončená na [a] (Napajedla, Čihadla, Koryta, Blata) se řadí ke střednímu rodu a v pádových tvarech mají koncovky podle vzoru „město“ (2. p. Napajedel, Čihadel, Koryt, Blat).
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=Luka#bref2