-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
rád bych věděl, jak se odborně (lingvisticky) nazývají slovesné tvary, které končí na -li? Například: "máme-li, vezměme-li, bude-li" atd. Existuje pro ně nějaké označení?
Děkuji
Dobrý den,
mají-li slovesa na konci -li, jedná se o spojku podřadící (podle Příruční mluvnice češtiny jde o podmínkový vztah). Jde tedy o samostatné slovo připojené spojovníkem.
O psaní spojovníku krátké pojednání zde: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=li#bref2:
"Dalším uplatněním spojovníku je oddělení spojky -li. Ta se připojuje zpravidla ke slovesu stojícímu na začátku věty (víš-li, říkám-li, mohl-li). Pokud je -li pouze součástí složené spojky, spojovník nepíšeme (zdali, čili, jestli, neboli, pakliže, nežli, ačli)."
Zdroj: Internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=li#bref2
Příklady a vysvětlení z Příruční mluvnice češtiny:
S. 470: Podmínka otevřená se vyjadřuje primárně vedlejšími větami podmínkovými. Jsou uvozeny spojkami typu "jestliže" (jestliže, -li, pokud, když, pakli(že)... - hovorově jestli a substandardně jak s indikativem (oznamovací způsob):
Budeš-li mít dobrou vůli, tak to půjde snadno zařídit.
Jestliže prší, nejraději sedávám doma
nebo spojkami typu „kdyby“ (kdyby, jestliže, -li, pokud, když, pakli...), hovorově jestli a substandarně jak s kondicionálem přítomným (podmiňovací způsob):
Kdybys měl dobrou vůli, tak by to šlo zařídit.
Jestliže bys s tím souhlasil, rád bych to udělal.
S. 474: Podmínka nereálná se vyjadřuje primárně vedlejšími větami podmínkovými. Jsou uvozeny spojkami typu "kdyby" (kdyby, jestliže, -li, pokud,...s kondicionálem):
Kdybych ho (byl) nezadržel, byl by spadl pod tramvaj.
S. 476: V gramatikách se chápe jako typ určení podmínkových, nebo příčinných v užším smyslu. V podstatě jde ovšem o souvětí, v nichž se větou se spojkou když vyjadřuje platnost děje.
Spojce když konkurují spojky jestliže, -li, hovorově jak.
Čerpáno z:
RUSÍNOVÁ, Zdenka, Petr KARLÍK, Marek NEKULA a Masarykova univerzita. Příruční mluvnice češtiny. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997, s. 470. ISBN 80-7106-303-7. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:b6d717f0-2c6b-11e4-8e0d-005056827e51
Další příklady:
s. 112: Vstupujte, jste-li vyzváni (věta podmínková).
GREPL, Miroslav a Petr KARLÍK. Učte se s námi skladbě češtiny: cvičebnice pro základní a střední školy. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1992, s. 112. ISBN 80-04-24567-6. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:5f070c60-18a7-11e4-8c14-5ef3fc9bb22f
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
09.05.2016 23:52
A mám prosbu. Milá ptejte-se-knihovno, při odkazování na další dokumenty používejte prosím - tedy pokud možno - odkazy na veřejně přístupné dokumenty, a ne na dokumenty přístupné pouze v NK (jako zde uvedený Kramerius).
Případně děkuji.