-
To se mi líbí
-
Doporučit
Jaká je charakteristika hypnózy?
Dobrý den,
"Hypnóza je zvláštní psychický stav, k jehož hlavním charakteristikám patří:
* zvýšená sugestibilita (znamená, že hypnotizovaná osoba je připravena přebírat tvrzení hypnotizéra a přeměňovat je bez kritického zvažování v příslušné prožitky, přesvědčení nebo automatické jednání),
* změněný stav vědomí, který umožňuje pohlcení sugerovanými zážitky a prožívání změn vnímání, myšlení, emocí, chování a paměti jako subjektivně reálných a mimovolných,
* selektivní vztah závislosti na hypnotizérovi.
Předpokladem pro navození tohoto stavu pomocí hypnotizace je individuální schopnost jedince, označovaná jako hypnabilita. Je to vlastnost, která se vyskytuje v různém stupni a v závislosti na ní může mít hypnóza různou hloubku. S hloubkou pak souvisí, v jakém rozsahu a v jaké intenzitě je možno vyvolat typické hypnotické jevy (Kratochvíl 1999)."
Zdroj: KRATOCHVÍL, Stanislav. Klinická hypnóza. 3., aktualiz. a rozš. vyd. Praha : Grada, 2009. s. 11.)
"Objev moderní hypnózy je obecně připisován F.A. Mesmerovi (1734 - 1815), který se domníval, že tento efekt je následkem živočišného magnetismu a magnetického fluida, které teče od magnetizéra k pacientovi a přináší vyléčení. První seriózní a důkladný výzkum hypnózy ve vztahu k mesmerismu byl uskutečněn Francouzskou královskou komisí, skupinou předních vědců té doby, kterou vedl B. Franklin (1706 - 1790). Přesnější popis moderní hypnózy byl podán de Puységurem (1751 - 1825), jenž poznal, že hypnotický efekt je skutečně způsoben sugescí. Pojem hypnóza byl zaveden Jamesem Braidem (1795 - 1860), který zdůrazňoval, že to, co vzniká, je umělý spánek, a že při indukci hypnózy je třeba pacienta přimět k tomu, aby soustředil svou pozornost. Hypnóza hraje důležitou úlohu v historii léčení hysterie Sigmundem Freudem, stejně jako ve vývoji celé psychoanalýzy."
(Zdroj: HOSKOVEC, Jiří. Psychologie hypnózy a sugesce. 1. vyd. Praha :
Portál, 1998. s. 9.)
Další informace můžete nalézt například v publikacích:
* KRATOCHVÍL, Stanislav. Klinická hypnóza. 3., aktualiz. a rozš. vyd. Praha : Grada, 2009.
* HOSKOVEC, Jiří. Psychologie hypnózy a sugesce. 1. vyd. Praha : Portál, 1998.
* McKENNA, Paul. Svět hypnózy. Praha : Columbus, 1995.
* FRICKER, Janet. Tajemství hypnoterapie. 1. české vyd. Praha : Svojtka & Co., 2006.
* SVOBODA, Mojmír. Metody sugestivní, hypnotické a imaginativní psychoterapie. 2. vyd. Brno : Masarykova univerzita, Psychologický ústav Filozofické fakulty, 2000.
K dohledání další literatury k tématu můžete použít Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc , Jednotnou informační bránu: http://www.jib.cz/ , výběrovou článkovou databázi ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl či bibliografické databáze Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/ .
Psychologie
--
Národní knihovna ČR
18.07.2011 14:50