-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, chci se zeptat, vidíme zde v ČR stejné hvězdy jako třeba obyvatelé Brazílie? A proč? Díky.
Dobrý den,
nebylo vůbec snadné vyhledat odpověď na Vaši otázku, protože všechny knihy a odkazy, zabývající se hvězdami, které jsme prohlédly se problémem, který Vás zajímá, nezabývají. Zabývají se pouze tím, co hvězdy jsou, jak vznikají, jak zanikají, jaké druhy hvězd existují a podobně. K Vašemu dotazu se nám tedy podařilo vyhledat pouze toto:
"Na celé obloze je méně než 6000 hvězd, které můžeme za dobrých podmínek vidět pouhým okem. V daný okamžik ale můžeme vidět pouze polovinu oblohy." (Astronomica, str. 124) Toto tvrzení podle nás dokládá naše mínění, že z různých míst na naší planetě v jednu určitou dobu vidí lidé různé části oblohy (podle toho jak je naše planeta Země natočená) a tedy tito lidé vidí i jiné hvězdy nebo alespoň částečně jiné hvězdy. Záleží na tom, jak daleko jsou od sebe daná místa, z kterých tito lidé oblohu pozorují. Bohužel nedokážeme konkrétně říci, zda v Brazílii již vidí v danou dobu lidé jiné hvězdy než my v ČR. Pokud by Vás to zajímalo, můžete se ale podívat na různé mapy hvězdné oblohy, které najdete např. v níže uvedených knížkách a dále s největší pravděpodobností i v některých hvězdárnách, které můžete navštívit. Na těchto mapách je pak vidět např. rozdíl mezi tím, co vidí lidé na severním pólu oproti tomu, co vidí lidé na jižním pólu (a to v létě, na jaře, na podzim či v zimě, našli jsme i mapy dělené tak, že zde bylo zobrazeno, co lze spatřit na severním nebo jižním pólu v létě při pohledu na sever, či při pohledu na již, co lze spatřit na podzim při pohledu na sever, či naopak při pohledu na jih atd.) To nás opět utvrzuje v mínění, že lidé na různých místech planety ve stejnou dubu vidí jiné hvězdy a způsobeno je to tím, jak je natočena planeta země a kterou část oblohy je díky tomuto "úhlu natočení" možné vidět. Domníváme se tedy (tzn., že nejsme schopni tuto domněnku jednoznačně potvrdit či doložit na základě relevantní literatury), že s největší pravděpodobností v Brazílii vidí lidé jiné hvězdy než my. Minimálně mají jiné pozorovací podmínky, a tudíž vidí např. méně nebo více hvězd než my v ČR. Viditelnost při pozorování hvězd ovlivňuje totiž např. i prach a další znečištění včetně světelného (myslí se v tomto případě např. osvětlení měst), tzn., že ti, co bydlí ve velkých městech, uvidí méně hvězd než ti, co bydlí v menších městech či na vesnicích.
Hvězd samozřejmě existuje mnohem více, ale jsou tak vzdálené, že se jeví příliš slabé na to, abychom je mohli z povrchu Země pozorovat. To, jak se nám jeví, jak silně hvězdy září, záleží i na tom, jak daleko se od nás tyto nacházejí. Může se nám zdát, že některá hvězda je jasnější a musí být tedy teplejší a větší než jiná, skutečnost může být ale opačná, pouze ona hvězda, která se nám zdá být malá a chladná je mnohem dál než hvězda, která podle nás tak krásně a jasně září.
Pro zajímavost: Jen v naší Galaxii někdy nazývané Mléčná dráha se podle odhadů vědců nachází 150-400 miliard hvězd. A v pozorovatelném vesmíru se nachází minimálně stejný počet galaxií.
Pokud byste měla zájem o relevantnější odpověď, doporučovali bychom Vám abyste se obrátila na pracovníky v nějaké hvězdárně či ještě možná na službu ptejte se knihovny Národní technické knihovny (email: ptejteseknihovny@techlib.cz) či možná ještě lépe na Matematicko-fyzikální fakultu UK-knihovna (email: ptejteseknihovny@knihovna.mff.cuni.cz). Možná že ti by mohli mít ve svých fondech více knih, které se zabývají touto tematikou a astrofyzikou.
Zdroje:
* http://hvezdy.astro.cz/charakteristiky/16-charakteristiky
* http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/hvezdy/index.html
* http://www.observatory.cz/static/Encyklopedie/Hvezdy/hvezdy.php
* http://cs.wikipedia.org/wiki/Hv%C4%9Bzda
* http://rosocha.blog.respekt.ihned.cz/c1-53316050-navod-na-pozorovani-hvezd
* http://astronet.wz.cz/
* http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/kategorie.asp?idk=266
* http://magazin.stahuj.centrum.cz/stellarium-pozorujte-hvezdy-na-svem-pocitaci/
* http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/index.html
* Astronomica : galaxie, planety, hvězdy, mapy souhvězdí, výzkum vesmíru. V Praze : Slovart, 2009. ISBN 978-80-7391-256-7 (váz.)
* Velký ilustrovaný atlas vesmíru. 1. vyd. Praha : Svojtka & Co., s.r.o., 2010. ISBN 978-80-256-0040-5.
Geografie. Geologie. Vědy o zemi
--
17.12.2012 15:10