-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, marně se pokouším nalézt nějaké původní návody na dětské hry ve středověku. Na internetu jsem našel diplomku, která se tématem teoreticky zabývá a pak samé počítačové hry.
Chtěl bych tedy poprosit o pomoc s hledáním literatury, kde najdu návody, jak si zahrát původní středověké dětské/společenské hry, např. takové, jaké jsou vyobrazeny na Bruegelově obraze "dětské hry". Předem díky za pomoc s hledáním.
Dobrý den,
o dětských hrách ve středověku pojednávají vybrané kapitoly publikací věnovaných volnočasovým aktivitám v období středověku, cenné informace a odkazy na odbornou literaturu můžete nalézt také v několika diplomových pracích. Hry dětské se velmi často prolínají s hrami dospělých (společenskými hrami) či se cvičením, které děti a dospívající prováděli jako trénink pro život nebo boj. Patrně neucelenější přehled dětských aktivit a vůbec každodenního života dítěte ve středověku a raném novověku je nyní k dispozici v publikaci Dany Dvořáčkové-Malé (a kol.) Děti a dětství: od středověku na práh osvícenství, jež vyšla v roce 2019 jako výstup dlouhodobého výzkumného grantu „Dítě ve středověku a raném novověku v českých zemích“ na Historickém ústavu AVČR.
Mezi dětskými hrami se v literatuře nejčastěji opakují hry s předměty jako obruč, koule, míč, hole, bič, káča nebo sud. Jean Verdon v knize Volný čas ve středověku (přel. Jiří Žák, 2003) uvádí právě tyto hry a mimo ně jmenuje ještě například hru „na popelení“, k níž nebylo žádné náčiní potřeba, pouze popel. U řady aktivit popisuje i jejich průběh („pravidla“), hru s míčem líčil takto:
„(…) hráči vytvořili kruh a doprostřed se postavil jeden z nich, který měl za úkol jednak chytit míč, který si hráči házeli mezi sebou, a jednak uhýbat tak, aby ho míč přímo nezasáhl. Když míč chytil, vyměnil si místo s hráčem, který ho hodil. Když ho míč zasáhl, musel zůstat na místě a podrobit se trestu. Při hře se musel otáčet tak rychle, že často ztratil rovnováhu.“ (s. 134)
Míčové hry různého typu se jako oblíbená aktivita vyskytovaly mezi dětmi i dospělými, jednou z nejrozšířenějších byla tzv. „jeu de paume“, ve které se míč různými způsoby odrážel; dynamický vývoj zaznamenala ale až v novověku a je považována za předchůdce tenisu. Čeněk Zíbrt v knize o staročeských hrách a zábavách (1889) popisuje vedle „hry v míč“ například také „honění ke kroužku“, „kuželky“ nebo „hru v koule“, jejichž kořeny rovněž sahají do středověku. Většina z nich ale nebyla výhradně určená dětem a více odkazů z literatury hovoří o provozování her dospělými – zejména se to týká her s koulemi a kuželkami, které byly v průběhu historie dokonce nezřídka zakazovány, jelikož při nich probíhaly sázky na vítězství (která koule doputuje dále atd.).
Dále se uvádějí „hry pohybové“ – jež jsou také nejhojněji zastoupeny na plátně Dětské hry (Kinderspelen, 1560) Pietera Bruegela. V popředí obrazu můžeme pravděpodobně vidět „hru s obručí“ a ve středu a na pravé straně obrazu nejspíš nějaký typ „hry s holemi“.
Díky archeologickým pramenům v podobě nalezených předmětů či figurek (hraček) existují také dohady o tom, jak si děti mohly hrát samostatně. Podrobně se dočtete o této problematice v níže uvedené studii Zdeňky Měchurové.
Odlišnou kapitolou, a to spíše z oblasti vzdělávání, nikoliv způsobů trávení volného času, by byla středověká „školní“ (žákovská) cvičení a hry související s výukou, jež měly podobu dramatických výstupů či dialogů a jejich účelem bylo procvičení latiny a rétoriky.
DVOŘÁČKOVÁ-MALÁ, Dana a kol. Děti a dětství: od středověku na práh osvícenství. Vydání první. Praha: NLN, s.r.o., ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR, v.v.i., 2019. 693 stran. ISBN 978-80-7286-333-4.
ZÍBRT, Čeněk. Z her a zábav staročeských: příspěvky ke kulturním dějinám českým, Část I. Ve Velkém Meziříčí: J.F. Šašek, 1889. 285 s.
DVOŘÁKOVÁ, Radka. Středověké hry a jejich odraz v archeologických pramenech. Plzeň, 2015. Bakalářská práce. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická. Dostupné online: https://dspace5.zcu.cz/[…]/BP%20Radka%20Dvorakova%202015.pdf
MĚCHUROVÁ, Zdeňka. Středověký svět dětí a her v archeologických pramenech. Archaeologia Historica 35. 2010, č. 1-2, s. 95-107. Dostupné online: https://digilib.phil.muni.cz/[…]/2_ArchaeologiaHistorica_35-2010-1_6.pdf
VERDON, Jean, ŽÁK, Jiří a FRANCL, Gustav. Volný čas ve středověku. Praha: Vyšehrad, 2003. 261 s. ISBN 80-7021-543-7.
SONNTAG, Jörg. Tenis v arše Noemově. Hry a sport ve středověkých klášterech a řádech. Přel. Pavel Blažek. Dějiny a současnost: historicko-vlastivědná revue Československé společnosti pro šíření politických a vědeckých znalostí a ministerstva školství a kultury. Praha: Orbis, 2013, roč. 35, č. 8, s. 38-41.
HUIZINGA, Johan, ČERNÝ, Jiří a VÁCHA, Jaroslav. Homo ludens: o původu kultury ve hře. Praha: Mladá fronta, 1971. 226 s.
„Jeu de paume“: https://fr.wikipedia.org/wiki/Jeu_de_paume
O knize D. Dvořáčkové-Malé a kol.: https://www.avcr.cz/[…]/
Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie
--
20.04.2022 19:17