-
To se mi líbí
-
Doporučit
Potřebovala bych zjistit informace týkající se
historického vývoje auditu ve světě (Velká Británie, USA...) a v ČR.
Dobrý den,
základní informace zvláště o vývoji auditu v ČR naleznete např. v následujících publikacích:
* SEDLÁČEK, Jaroslav. Základy auditu. Brno : Masarykova univerzita, 2006.
s.10-15. ISBN 80-210-4168-4. Vývoj auditorské profese ve Velké Británii, USA, Francii a ČR.
* 10 let - Komora auditorů = 10 years - Chamber of Auditors of the Czech Republic : 1993-2003. Praha : Komora auditorů České republiky, 2003. [32] s.
ISBN 80-86679-02-0.
* HAKALOVÁ, Jana. Historie účetního auditu a právní úprava auditorské činnosti v České republice. Ekonomická revue. ISSN 1212-3951. 2000, roč.
III, č. 4, s. 29-32.
* ÜBERALL, Ferdinand. Finanční správa : finanční správa a finanční kontrola v českých zemích od roku 1918 po současnost. Praha : Český institut interních auditorů, 2003. 76 s. ISBN 80-86689-24-7.
Pro vyhledání dalších dokumentů Vám ze zdrojů NK ČR můžeme doporučit využít následující databáze:
* Elektronický katalog NK ČR - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) - báze NKC obsahuje záznamy českých knih od roku 1900, zahraničních od roku 1995, záznamy starší literatury jsou průběžně doplňovány. Knihy, které jsou součástí příručních knihoven v jednotlivých studovnách NK ČR, je možné studovat na základě jednodenní vstupenky, pro studium dokumentu objednávaných ze skladu je již nezbytný platný čtenářský průkaz (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98).
* všeobecná česká článková bibliografie - od roku 1991 je zpřístupňována ve volně dostupné bázi ANL (http://sigma.nkp.cz/cze/anl), v letech 1953-1990 vycházela v tištěné podobě pod názvem Články v českých časopisech (dostupné např. v Referenčním centru NK ČR), období 1945-1952 je zpracováno ve formě lístkové kartotéky, která je opět přístupná v Referenčním centru NK ČR
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_retrospektiva1945_1952.htm)
* licencované online databáze - přehled licencovaných zdrojů, které NK ČR pro své uživatele předplácí, naleznete na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdroje_han.php3. Žádný z těchto zdrojů není specializován přímo na ekonomii, nicméně řada multidisciplinárních zdrojů obsahuje také informace z této oblasti. Z nabídky NK ČR Vám můžeme doporučit např. článkové databáze Ebsco, ScienceDirect, SpringerLINK, Web of Knowledge nebo Wilson OmniFile FullText Select. Od roku 2010 NK ČR nově nabízí i elektronickou knihovnu ebrary, která obsahuje více jak 40 tisíc e-knih. Všechny uvedené licencované zdroje jsou dostupné pro registrované uživatele i mimo NK ČR prostřednictvím tzv.
vzdáleného přístup
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=vzdal_pristup.htm).
Mezi volně dostupné zdroje, které je možné při hledání vhodné literatury využít, patří i katalogy jednotlivých národních knihoven, např. katalog americké Library of Congress (http://catalog.loc.gov/) nebo British Library (http://www.bl.uk/reshelp/findhelprestype/catblhold/all/allcat.html). Odkazy na katalogy evropských národní knihoven naleznete na http://search.theeuropeanlibrary.org/portal/en/libraries.html. Pro souběžné prohledávání katalogů více knihoven je možné využít německý portál KVK (http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk/kvk/kvk_en.html). Volně dostupnou verzi má i největší souborný katalog WorldCat (http://www.worldcat.org), který je v licencované podobě s komfortnějším vyhledáváním přístupný v ČR v rámci služby OCLC FirstSearch ve vybraných knihovnách (http://www.nkp.cz/pages/sluz_oclcfs.htm).
V těchto zdrojích si můžete vyhledat další literaturu k vašemu tématu. Pro ověření, zda se vybraná zahraniční publikace nachází na území ČR, je možné využít Souborný katalog ČR (http://skc.nkp.cz), Jednotnou informační bránu (http://www.jib.cz), souborný katalog SKAT (http://www.skat.cz), souborné katalogy vysokých škol a do roku 2000 byla také v NK ČR budována lístková Centrální evidence zahraniční literatury (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_soubkat_knihy.htm). Dokumenty, které se nenacházejí ve fondu vaší knihovny, je možné z ČR nebo případně ze zahraničí získat pomocí meziknihovních služeb (http://www.knihovny.cz/sluzby/175-meziknihovni-sluzby). Z volných zdrojů Vám můžeme doporučit i digitální knihovnu http://books.google.com a http://scholar.google.com jako nástroj pro vyhledávání informací vědeckého a odborného charakteru.
Důležitým zdrojem informací by pro Vás měly být odborné licencované zdroje, které jsou dostupné hlavně ve specializovaných knihovnách či na ekonomicky zaměřených vysokých školách, např. VŠE (http://www.econlib.cz/zdroje/) nebo CERGE-EI (http://www.cerge-ei.cz/library/databases/default.asp).
Informace o vydaných dokumentech
--
Národní knihovna ČR
16.03.2010 13:25