Helicobacter pylori a Houby

Text dotazu

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat na otázku, která týče problematiky "helicobacter pylori". Ten jako je známe produkuje velmi účinnou ureázu, co je vlastne enzým štěpicí močovinu, co mu umožní prožít v prostředí žaludeční šťávy. Tato totiž obsahuje i malé množství močoviny, kterej rozkladem (ureázou) vzniká amoniak. Jak to muže pomoci bakterií přežít v extrémně kyselém prostředí? Produkce ureazy helicobakterem se využíva taky pri diagnostice infekce u pacientu. Jak muže vypadat jeden neinvazívní test? Jěšte bych se chtěla zeptat na bílkoviny, které konzumujeme v houbách. Co znamená, že tyto bílkoviny jsou plnohodnotné? Pak bych sa chtěla zeptat na houbu, která je známa v Kórei, Číne a Japonsku ako "houba pro dlhý život" aneb "symbol šťestí". Existuje také chrám, který je tejto hoube zasvěcený. Podle nedávnych výskumu má výrazné protirakovinné účinky. Jakej drh houby to je? Roste taky u nás, je jedlá? Mou dalšou otázkou je jesti houby na půdach kontaminovaných ťěžkými kovy jsou vhodné na konzumaci? A jestli na tychto půdach rostou léčivé rostliny je vhodné dělat z nich bylinné čaje? Ďěkuju za váš čas a za časné odpověde.

Odpověď

Dobrý den,

Helicobacter pylori (název složen ze slov: "helix"-šroubovice, "bacter"-bakterie, "pylorus"-vratník ) je druh gramnegativní patogenní bakterie, jež napadá sliznici žaludku. Jedná se  o nejrozšířenější lidskou infekci. Odhaduje se, že  v rozvojových zemích je  až 90 % populace H. pylori pozitivních,  ve vyspělých zemích je touto bakterií infikována více než polovina dospělých po 60 letech věku, ačkoliv nemusí vždy vyvolat onemocnění. Způsobuje zejména žaludeční vředy, má však zřejmě na svědomí i různé gastritidy, adenokarcinom žaludku či lymfomy mízní tkáně v žaludku.

Helicobacter pylori (dřívější označení Campylobacter pylori) má buňky ve tvaru zahnutých tyčinek. Typická je pro žaludeční helikobakterie i produkce ureázy ve velkém množství (enzym neutralizující žaludeční šťávy). Napadá převážně člověka, nejčastěji osoby z chudších poměrů či v rozvojových zemích, ale neplatí to stoprocentně. Přenáší se z člověka na člověka, fekálně-orální cestou.

Přestože tento nezvaný host většině lidí v jejich žaludku vůbec nevadí, může se z něj vyklubat i pořádně nepříjemný návštěvník. Lékaři dnes mají za to, že helikobakter může svému hostiteli přivodit celou škálu chorob od žaludečního vředu až po rakovinu žaludku nebo slinivky.

Zdroj a další informace: http://www.ulekare.cz/clanek/helicobacter-pylori-muze-byt-nenapadny-zabijak-6645

                                                http://cs.wikipedia.org/wiki/Helicobacter_pylori

Informace pro test H.pylori naleznete na : http://helicobacter.cz/a http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/pylori.

Základem všech známých organismů jsou bílkoviny, a plní v nich různé funkce. Bílkoviny jsou složeny z aminokyselin a právě skladbou aminokyselin připomínají bílkoviny hub spíše bílkoviny mléka a masa než zeleniny nebo luštěnin. Houby obsahují 3-9% bílkovin.

Přitom čím je houba starší, tím je obsah bílkovin nižší. V houbách najdeme rovněž vitamíny: E, K, B1, B2 a B3. Například lišky a ryzce obsahují provitamín A - vděčí mu za svou krásnou barvu. Obsahují také sloučeniny draslíku, fosforu, hořčíku, železa, síry, křemíku a vápníku, ale jen  cca 1%.  

                                               Zdroj : http://www.dietologie.cz/teorie/bilkoviny/

Plodnice některých druhů volně rostoucích hub obsahují vysoké množství zdravotně rizikových tzv. těžkých kovů, zejména kadmia, rtuti, olova. Cizorodé prvky se do hub dostávají jednak tím, že kov se váže na vnější stěnu myceliového vlákna a v druhé fázi se dostává do nitra buňky. Obsah těžkých kovů je 0,4-1,5 mg/kg sušiny hub, přičemž volně rostoucí houby akumulují více těžkých kovů.

Volně rostoucí houby mohou přijímat různé nežádoucí chemické kontaminanty z ovzduší (spaliny motorů, exhalace místních průmyslových výrob), radioaktivní záření nebo z půdy (olovo, kadmium a rtuť nebo organické kontaminanty jako PCB, DDT). Škodlivé látky se mohou usazovat i na povrchu plodnic.

                                              http://dspace.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/17682/ol%C5%A1ov%C3%A1_2011_bp.pdf?sequence=1

Přetrvávání toxických kovů v půdě závisí na chemických a fyzikálních vlastnostech půdy, které ovlivňují jejich další aktivitu. U řady z nich je znám karcinogenní efekt. Citlivější k působení toxických kovů je dětská populace, hlavně předškolní. Zvýšená kumulace toxických kovů byla prokázána v jejich krvi, moči a vlasech. Významnou část expozice zde tvoří potrava a voda znečištěná prachem. Nežádoucí vliv na zdraví dětí závisí i na jejich sociekonomických poměrech a životním stylu rodiny (je prokázáno, že u dětí s horším zajištěním v rodině, s nízkým příjmem a horšími hygienickými podmínkami je vyšší riziko zdravotního postižení z tohoto pohledu), roli hraje i pohlaví (u chlapců je horší situace) a věk (nejrizikovější jsou děti mezi 3-6 rokem).

Tradiční čínská medicína využívá po staletí nejen bylinné výtažky, ale i mnoho druhů hub. Jednou z velmi ceněných je druh z rodu Cordyceps. Současné výzkumy odhalují možnosti této houby v boji s rakovinou.

Rod Cordyceps čítá na 400 druhů. Tyto houby najdeme v Číně, Japonsku, Koreji a Thajsku. Mají velmi zajímavý způsob života. Aby mohly růst, musí parazitovat buď na jiné houbě, nebo v těle hmyzu (odtud anglické jméno caterpillar mushroom). Jejich léčivé účinky jsou známy od 15. století. Až 20. století přineslo jejich využití v moderní medicíně. Z jednoho druhu byl izolován a vyvinut účinný lék tlumící imunitu- ciclosporin. Ten je nezbytný po transplantacích. Látka objevená roku 1950 - cordicepin - na své využití teprve čeká.

O tibetské houbě se píše, že zadržuje metastázy a brzdí jejich vývoj. Informace o tibetské houbě naleznete na http://www.tibetska-houba.cz/ http://tibetskahouba.netstranky.cz/tibetska-houba.html

http://zq.zlej.net/tibeh/tibetska-houba.html

http://www.uspesna-lecba.cz/tibetska-houba/

Housenice čínská - Cordyceps sinensis má všestranné regenerační účinky Umožňuje lépe snášet ozařování a chemoterapii. Pro nemocné je cordyceps ideálním podpůrným prostředkem pro dlouhodobé podávání. Také působí protizánětlivě. 

http://www.fytokomplexy.cz/clanky/Housenice-cinska-Cordyceps-sinensis.html

http://zpravy.idnes.cz/zlata-horecka-v-himalaji-houba-dk5-/zahranicni.aspx?c=A121017_213109_zahranicni_brd

Kombucha všeobecně podporuje imunitu, http://cs.wikipedia.org/wiki/Kombucha . na http://libor.web.worldonline.cz/domovsk.htm

http://www.ulekare.cz/clanek/specialni-druh-cinske-houby-mozna-dokaze-zahubit-rakovinu-12649

Tibetská houba i kombucha jsou v mnoha směrech zdraví prospěšné, ale mluvit o tom, že léčí i rakovinu je nesmysl.

Mají účinky antibiotické - působí bakteriostaticky proti několika desítkám patogenních bakterií včetně pneumokoků, streptokoků a zlatého stafylokoka.

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.06.2013 11:52

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu