-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
Zajímalo by mne, proč se u slov oběd a les užívá tvar genitivu (během) oběda a (kolem) lesa. Obě slova jsou mužského neživotného rodu a čekal bych tedy spíše koncovku u, jako například u slova hrad (kolem hradu). Děkuji
Dobrý den,
u mužských podstatných jmen skloňovaných podle vzoru „hrad“ převažuje v distribuci koncovek genitivu -u a -a tendence užívat koncovku -u. Jak uvádí Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR:
„Při rozhodování, kterou z koncovek užít, zda -u, či -a, hraje důležitou roli zázemí regionální mluvy. V Čechách se totiž častěji setkáme se zakončením -u, na Moravě a ve Slezsku naopak se zakončením -a. Moravané a zejména Slezané, vedeni snahou být „co nejvíce spisovní“, volí často koncovku opačnou, než která odpovídá jejich dialektu (ve Slezsku dávají např. přednost podobám z Příboru, ze Zábřehu (…).“
Dále z výkladu citujeme:
Koncovka ‑u
Koncovku ‑u má v současném jazyce většina jmen domácích i přejatých, např. archu, daru, dubu, houfu, hradu, kroku, kusu, ringu, rosolu, rybízu, sloupu, titulu, úhlu, úlu, útesu, živlu.
Koncovka ‑a
Koncovky ‑a se užívá u menšího počtu jmen (převážně jde o podstatná jména, jež lze začlenit do určitých významových skupin), například:
Koncovky ‑u/‑a
U nevymezitelného množství podstatných jmen rodu mužského typu „hrad“ dochází v rámci spisovné normy k uplatnění jak koncovky ‑u, tak i koncovky ‑a, např. (v příkladech je na prvním místě uvedena častější podoba podle výskytu v ČNK):
Internetová jazyková příručka: https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=ob%C4%9Bd#bref3; https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=les#bref2
Český národní korpus: https://www.korpus.cz/slovo-v-kostce/search/cs/ob%C4%9Bda; https://www.korpus.cz/slovo-v-kostce/search/cs/lesa
Jazyk, lingvistika a literatura
Praha
11.09.2023 18:28