-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, ze kterého rukopisu je okopírovaná freska, která se nachází v sále Betlémské kaple nad vchodem? Pokud existuje elektronická verze rukopisu, prosím o číslo listu.
Dobrý den,
podle popisu v publikaci : A.Kubíčka : Betlémská kaple v Praze, Praha : Sportovní a turistické nakladatelství, 1960, tato freska by měla pocházet z Jenského kodexu.
Název obrazu je" Hus před posluchači", pod ním je Janem Husem složená píseň : "Jesus Kriste, štědrý knieže".
Rukopis Jenského kodexu vznikl v Čechách mezi lety 1490 - 1510. Je psán česky a latinsky, má 120 listů (z toho 111 listů je papírových, devět na pergamenu). V rukopisu je 122 iluminací. V první polovině 16. století opustil Jenský kodex za neznámých okolností Čechy a byl nalezen v Akademické knihovně v Jeně, podle níž získal také své jméno.
Zpátky se rukopis navrátil po více než 400 letech v roce 1951 jako státní dar prezidenta NDR Klementu Gottwaldovi.
Jeho jádro tvoří rozsáhlý cyklus Antithesis Christi et Antichristi (Spor Krista s Antikristem), dále obsahuje obrazové protiřímské pamflety, několik rukopisných textových částí a jednu tištěnou; je psán česky a latinsky.
Z uměleckohistorického hlediska jsou nejcennější součástí kodexu jeho iluminace, často celostránkové, které velmi názorně (většinou formou antitezí, tj. porovnáváním kladných a záporných jevů) ilustrují hlavní myšlenky husitství (včetně obrazů z působení mistra Jana Husa a husitských válek).
Iluminace jsou dílem několika různých malířů, z nichž nejvýznamnějším byl Janíček Zmilelý.
Originál kodexu se nalézá ve sbírce rukopisů Knihovny Národního muzea v Praze, http://www.nm.cz, knihovna.
Jenský kodex se však nedochoval kompletní, některé strany zde chybí, Vámi hledanou ilustraci jsme nenalezli.
Přístup k Jenskému kodexu v elektronické podobě je možný v Národní knihovně přes Manuscriptorium, http://www.manuscriptorium.com/.
Přístup je však možný pouze v prostorách NK ČR s platným průkazem.
Faksimile papírového vydání jenského kodexu je v Národní knihovně dostupné pod signaturou D 162091, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze, báze NKC.
Věrné barevné faksimile kodexu, které se dá koupit na internetu a v některých knihkupectvích, Jenský kodex,faksimile. Praha : Gallery. 2009.
Doporučené odkazy :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Betlem3.jpg
http://cs.wikipedia.org/wiki/Betl%C3%A9msk%C3%A1_kaple
http://kramerius.mlp.cz/kramerius/MShowPage.do?id=25132&author=
http://www.hrady.cz/wnd_show_text.php?tid=1966
doporučená literatura :
Hus a Betlém : Paměti někdejší kaple Betlémské v Starém městě pražském : s vyobrazením Kaple Betlémské. Praha : Mikuláš & Knapp, 1870. Dostupné online.
GUTH, Karel. Kaple Betlemská. Praha : Společnost přátel starožitností českých, 1917. Pokus o ideální rekonstrukci zbořené kaple a její zařazení do vývoje české církevní architektury. Prameny a literatura týkající se kaple. Vyobrazení a plány. Původní situace kaple a jejího okolí. Dostupné online přes systém Kramerius v Městské knihovně.
Umění, architektura, muzeologie
--
Národní knihovna ČR
12.12.2012 14:37