Existuje rozdíl mezi pecnem a bochníkem?

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda existuje nějaký rozdíl mezi slovy pecen a bochník?
Děkuji!

Odpověď

Dobrý den, 

bochan = velký bochník (lidově a hovorově) Bochánek = malý bochník, velikonoční mazanec Bochníček, bochník = chléb kulatého tvaru Pecen = bochník chleba (původně chléb pecný = pečený v peci). Pecen je kulatý bochník chleba.

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

 

Oba názvy znamenají v podstatě totéž. Rozdíl v používání názvů - pecen nebo bochník - asi spíš krajové.

 

V celých Čechách a na záp. Moravě je běžný výraz bochník. Zbylé území Moravy je charakteristické slovem pecen, jen na přilehlém okraji Valašska a dále ve Slezsku převládá formální dem. pecének-, to je zde pojmenováním základním, slovo pecen má naopak význam ,velký bochník ...

Ve městech je situace v podstatě shodná s venkovským okolím, v mluvě ml. generace mor. měst však převládá novější výraz bochník.

Zdroj: BALHAR, Jan. Český jazykový atlas. Praha: Academia, 1992. sv. 1, s. 260. ISBN 80-200-0013-5. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:c9355a90-dcc2-11e3-b110-005056827e51

https://cja.ujc.cas.cz/e-cja/heslo/1/132

 

Další zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bochn%C3%ADk

 

Obor

Zemědělství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.08.2023 17:36

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu