-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak se správně podle normy ČSN ISO 690 cituje nějaká jedna kapitola v knize, kterou napsal jiný autor, než který je uveden jako autor celé knihy? Konkrétně u této knihy: DUNGL, Pavel, et al. Ortopedie. 2., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-4357-8. Kde kapitolu Amputace napsal Radovan Kuneš. A jak potom uvést odkaz na citaci v textu, pokud používám za daným textem závorku s jménem autora a rokem publikace? Bude pak za textem závorka vypadat takto: (Kuneš, 2014)? Nebo má být v závorce uvedeno (Kuneš in Dungl, 2014)?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
norma ISO 690 s pojmem kapitola vůbec nepracuje. Uvádí pouze příspěvek v knize nebo podobném dokumentu. Podle tohoto modelu tedy citujeme i kapitolu v knize. Zápis správně: Tvůrce kapitoly. Název kapitoly. In: Tvůrce knihy (pouze je-li odlišný od autora kapitoly). Název knihy. Vydání. Další tvůrce. Místo: nakladatel, rok, strany. ISBN.
Tedy:
KUBEŠ, Radovan. Amputace. In: DUNGL, Pavel a kol. Ortopedie. 2., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Grada, 2014, 117 - 123. ISBN 78-80-247-4357-8.
Dále bychom na Vašem místě využili možnost číselného odkazu. Je to tradičnější způsob pro normu ISO 690. Nespojovali bychom Harvardský systém s českou normou. Výše uvedený zápis bychom očíslovali v seznamu literatury na konci práce a dále bychom pracovali dle uvedeného příkladu níže. U příkladu uvádíme i zdroj, z něhož jsme čerpali. Informace v odkazu jsou dostatečně návodné a můžete se tedy sám rozhodnout. Zdroj: https://sites.google.com/site/novaiso690/metody-citovani
2) Forma číselného odkazu
Odkaz v textu: Na bibliografické citace odkazujeme pořadovým číslem citace a stranou. Číslo musíme odlišit od vlastního textu buď použitím závorek (kulatých či hranatých) nebo horního indexu. Odkaz na práci bude mít vždy v textu stejné číslo.
Příklad odkazů v textu:
Publikování online nepřináší jen samá pozitiva: ve srovnání s klasickým způsobem publikování má minimálně jeden velký nedostatek. Tradiční tištěné publikace jsou po vydání nezávislé na svých vydavatelích. Naproti tomu webové publikace existují pouze na serverech svých tvůrců, a proto jsou závislé na permanentním publikování těmito tvůrci (23, s. 15). Jedním z řešení, jak odstranit tuto závislost, může být archivace webu.
...
Změnu odkazů lze provést několika způsoby. Jednou z možností je trvalé přepsání odkazů přímo v kódu stránek, což je poměrně snadné uvnitř HTML, ale uvnitř komplexních skriptů je to téměř neřešitelný problém (24, s. 97 98). Druhou možností je ponechat odkazy v původní podobě a změnu provádět dynamicky, „na vyžádání“, při prohlížení stránek v archivu, např. pomocí java scriptu (23, s. 34).
Úplné bibliografické citace jsou v seznamu řazeny v pořadí, v jakém se vyskytly v textu.
Příklad bibliografických citací:
23. MASANÈS, Julien. Web archiving: issues and methods. In: Julien MASANÈS, ed. Web archiving. Berlín: Springer, 2006, s. 1 53. ISBN 978 3 540 23338 1.
Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura
--
Národní knihovna ČR
08.01.2018 21:39
chtěla bych se zeptat, jak se v bakalářské práci citují dotisky knih. jedná se mi o knihu: KLENKOVÁ, Jiřina. Logopedie: narušení komunikační schopnosti, logopedická prevence, logopedická intervence v ČR, příklady z praxe. Praha: Grada, 2006. Pedagogika (Grada). ISBN 978-80-247-1110-2. Používám konkrétně Dotisk 11., 2019.
Děkuji za odpověď.