Divoké prase

Text dotazu

Zdravím, co dělat, když potkám prase v noci? Obvykle chodím domů po silnici,kde jezdí sem tam auta i v nočních hodinách, silnice je z jedné strany lemovaná polem s kukuřicí a z druhé strany zcela posekaným polem,ale i tak zde jsou houštiny.Zajímá mne,zda mě může prase napadnout i po tmě, ačkoliv si svítím baterkou a zda mám spíše dělat hluk,abych předešel setkání. děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 

divoké prase patří ke zvířatům, která jsou aktivní především v noci, a tak podobné setkání po setmění je dokonce pravděpodobnější než v průběhu dne. V běžných podmínkách mají divočáci z lidí strach a sami se snaží podobným konfrontacím vyhýbat. Bohužel se současně občas stává, že lidé nepromyšleným způsobem prasata přikrmují, a tak divočáci ztrácí přirozené zábrany a dokážou řadit i velmi blízko lidských obydlí.

Divoké prase samo od sebe na lidi neútočí – výjimkou jsou bachyně s mláďaty a případy, kdy člověk prase k útoku sám vyprovokuje (například tím, že se k němu zbytečně přiblíží nebo je fyzicky napadne). V případě nenadálého setkání je nejdůležitější se rychle zorientovat a uvědomit si, koho jsme vlastně potkali: zda bachyni se selaty, osamělého dospělého jedince, smečku nebo starého samce. Nejnebezpečnější je bachyně, která přítomnost člověka nebo dravého zvířete vnímá jako přímé ohrožení jejich mláďat, a tak dokáže bleskurychle zaútočit. V takových případech se doporučuje rychlý a klidný ústup nebo vyšplhání na strom. Je třeba mít na paměti, že divočáci dokážou velmi rychle běhat. Bachyně mají navíc ještě jednu pozoruhodnou a velmi nebezpečnou vlastnost: když útočí, vy se jim vyhnete a ony vás předběhnou, dokážou se na místě otočit a zaútočit zezadu, své útoky opakují. Velmi nebezpečný je také starý osamělý divočák, ten se ale nedokáže otočit a neútočí zezadu. Většinou se spokojí s prvním útokem, zahnáním vetřelce a pak klidně a spokojeně odkluše do houští. Zahlednete-li divoké prase s větší vzdálenosti, doporučuje se klidný ústup, můžete ale také znehybnět a počkat, až se prase vzdálí. V žádném z případů se nedoporučuje pokoušet se o fyzickou konfrontaci (například házet po praseti těžké předměty): vzhledem k mohutné tělesné konstituci divočáka člověk není s to v podobném souboji zvítězit a naopak může tímto zvíře rozzuřit, a tím je vybídnout k útoku.

Divoká prasata mají strach z hluku, a zpravidla také z umělého světla. Proto dělání hluku a zapnutá baterka jsou jedněmi ze způsobů, jejichž prostřednictvím můžeme pravděpodobnost nechtěného setkání snížit.

 

 

 

Použité zdroje

http://www.mezistromy.cz/[…]/potkam-divokou-zver

http://www.ekologia.pl/[…]/dzik-bliskie-spotkanie,11439.html

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

12.09.2016 08:38

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu