-
To se mi líbí
-
Doporučit
Jaký je význam rčení "tu máš, čerte, kropáč", v jakých situacích je vhodné jeho používání a z čeho vzniklo?
Dobrý den,
frazeologismus „Tu máš, čerte, kropáč“ není uveden v žádném slovníku ani publikaci, které má naše knihovna k dispozici, přestože jednoznačně jde o ustálené slovní spojení.
Na internetu a v různých diplomových/bakalářských pracích jsme nalezli tyto informace:
- primárně se frazeologismus „Tu máš, čerte, kropáč!“ v běžné řeči používá ve smyslu vyjádření náhlého, velmi nepříjemného překvapení či leknutí. Většinou jde o nepředvídatelnou událost, kterou jsme nemile zaskočeni a se kterou jsme již de facto nepočítali. Ekvivalentem by mohl být jemnější spojení „No a světe, div se…“.
Příklad: „Člověk by řekl, že něco takového se už nedá vidět. No a tu máš, čerte, kropáč! Tady je to rovnou ve třech exemplářích…“
- frazeologismus „Tu máš, čerte, kropáč!“ se v krásné literatuře často vyskytuje i jako výraz klení, kletby či varování – v hněvu, vzteku či v rozčilení (slovní spojení obsahující výrazy „čert“/„peklo“ se v reakci na nezdar používají velmi často). V tomto smyslu jej v hojné míře používal např. Jan Drda, kterému je někdy připisováno autorství tohoto, ale i mnoha dalších frazémů.
- původní význam spojení „čert“ – „kropáč“ může být chápán ve smyslu uštědření nějaké odvety, pomsty. Slovo „kropáč“ má obecně několik významů, v tomto případě však jde pravděpodobně o kropenku se svěcenou vodou (nebo křtitelnici či kropítko) – to je to, čeho by se čert nikdy nedotkl a čeho se bojí, resp. štítí.
Např. „Reakce se štítí pokroku jako čert kropáče.“
Jazyk, lingvistika a literatura
Brno-město
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
17.10.2022 08:00