Co znamená rčení "tu máš, čerte, kropáč" ?

Text dotazu

Jaký je význam rčení "tu máš, čerte, kropáč", v jakých situacích je vhodné jeho používání a z čeho vzniklo?

Odpověď

Dobrý den,

frazeologismus „Tu máš, čerte, kropáč“ není uveden v žádném slovníku ani publikaci, které má naše knihovna k dispozici, přestože jednoznačně jde o ustálené slovní spojení.

Na internetu a v různých diplomových/bakalářských pracích jsme nalezli tyto informace:

- primárně se frazeologismus „Tu máš, čerte, kropáč!“ v běžné řeči používá ve smyslu vyjádření náhlého, velmi nepříjemného překvapení či leknutí. Většinou jde o nepředvídatelnou událost, kterou jsme nemile zaskočeni a se kterou jsme již de facto nepočítali. Ekvivalentem by mohl být jemnější spojení „No a světe, div se…“.

Příklad: „Člověk by řekl, že něco takového se už nedá vidět. No a tu máš, čerte, kropáč! Tady je to rovnou ve třech exemplářích…“

- frazeologismus „Tu máš, čerte, kropáč!“ se v krásné literatuře často vyskytuje i jako výraz klení, kletby či varování – v hněvu, vzteku či v rozčilení (slovní spojení obsahující výrazy „čert“/„peklo“ se v reakci na nezdar používají velmi často). V tomto smyslu jej v hojné míře používal např. Jan Drda, kterému je někdy připisováno autorství tohoto, ale i mnoha dalších frazémů.

- původní význam spojení „čert“ – „kropáč“ může být chápán ve smyslu uštědření nějaké odvety, pomsty. Slovo „kropáč“ má obecně několik významů, v tomto případě však jde pravděpodobně o kropenku se svěcenou vodou (nebo křtitelnici či kropítko) – to je to, čeho by se čert nikdy nedotkl a čeho se bojí, resp. štítí.

Např. „Reakce se štítí pokroku jako čert kropáče.“

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Brno-město

Knihovna

Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Datum zadání dotazu

17.10.2022 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu