-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
na zahradě se nám usadila cikáda.
Teda myslím aspoň podle zvuku.
- Jednou jsme šli spát a najednou slyšíme hlasité: cvrk, cvrk, asi tak 5 minut potom přestávka 20 vteřin a dokola celý večer. Říkali jsme si, jestli to není cvrček, ale po tom jsme zjistili, že cvrček cvrká jinak.
Nemohli jsme spát, protože to byl hodně nepříjemný zvuk- jako kdyby něco rezonovalo, tak jsme si říkali, jestli to není nějaké noční světlo. A když jsme se do toho zaposlouchali, tak jsme to nemohli vyhnat z hlavy. Přes den to bylo zticha a když jsme šli spát druhý den, tak to bylo zase jen ve kratčích intervalech, tak jsme zavolali kamarádku a ona řekla, že je to cikáda.
Další den jsme se šli podívat na Google, abychom o té cikádě něco zjistili.
A tam nic nebylo. Je možné, že jsme hledali špatně. Tak jsme se vás chtěli zeptat, jestli byste nám o ní mohli něco říct: Co dělá, jak vypadá, čím se živí, kde žije nebo odkud přiletěla, jestli je to vůbec cikáda a další zajímavosti o ní. Případně nám dali nějakou internetovou adresu, kde bychom o ní mohli něco zjistit. Předem děkujeme.
Dobrý den,
cikády nejsou v České republice příliš rozšířené. Žije zde 3 - 5 druhů cikád z přibližně 2500 druhů žijících ve světě. Nejrozšířenější je cikáda chlumní.
Dorůstá velikosti 16 - 27 mm. Podobně jako všechny ostatní cikády vyhledává slunečná, teplá stanoviště. Často se vyskytuje v blízkosti dubového a březového křoví, ze kterého vysává šťávu. Vysoké nepřerušované tóny vydávají pouze samci. Zvuk je tvořen zvukotvorným orgánem umístěným na prvním zadečkovém článku (více o zvukovorném orgánu: viz. článek na internetových
stránkách: http://www.hmyz.info/krisi-auchenorrhyncha.htm#cikadoviti ).
Samci ovšem vydávají zvuky spíše přes den, tedy od rána do západu slunce.
Podobně jako ostatní z druhu cikádovitých i u cikády chlumní klade samička prostřednictvím kladélka svá vajíčka do stonků rostlin. Samotné larvy se však vyvíjejí v zemi. Po několik let žijí v zemi v hloubce asi 15 - 60 cm u kořenů rostlin, jejichž šťávou se živí. Larva cikády se vyvíjí v pěti stádiích. V posledním stádiu vylézá na zem a přemění se v imago (vyvinutý a pohlavně dospělý hmyz). Život dospělých cikád trvá 1 - 2 měsíce. Cikáda chlumní je slyšet především od května do července.
Ještě vzácnějšími druhy cikád jsou na našem území: cikáda trnková a cikáda viničná. Poslední zmíněný druh žije převážně na jižní Moravě v blízkosti vinic.
Všechny výše zmíněné cikády vydávají ostré cvrčivé zvuky, především však během dne.
Ostré cvrčivé zvuky vydávají ovšem i kobylky, sarančata, cvrčci a krtonožky.
U nás žije asi 30 druhů kobylek (čeledi: kobylkovití, koníkovití, cvrčkovití, krtonožkovití) a asi 50 druhů sarančat. Pravděpodobnost, že se na Vaší zahradě usadila kobylka či saranče, je tedy mnohem vyšší.
Pořad Zvuk pro tento den Českého rozhlasu nabízí ukázky zvuků, které vydávají kobylky, sarančata, krtonožky a cvrčkové. Naleznete je na internetové stránce Českého rozhlasu:
http://www.rozhlas.cz/hlas/rovnokridli/ .
Pro představu, jaké zvuky vydávají cikády, můžete využít amatérské nahrávky na serveru You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=Sgga1X9hU6A .
Pokud by se Vám podařilo vypátrat živočicha, který zvuky vydává, můžete pro jeho určení použít následující publikace. Knihy taktéž nabízejí podrobné informace o všech výše zmíněných druzích hmyzu.
* ANDĚRA, Miloš. Encyklopedie naší přírody. 2. české vyd. Praha : Slovart, c2004. ISBN 80-7209-575-7 (váz.)
* ZAHRADNÍK, Jiří. Hmyz. 1. české vyd. [Praha] : Aventinum, 2004. ISBN
80-86858-01-4 (váz.)
* BELLMANN, Heiko. Encyklopedie hmyzu. 1.vyd. Praha : Beta ; Plzeň : Ševčík, 2006. ISBN 80-7306-256-9
* ZAHRADNÍK, Jiří. Náš hmyz. 1. vyd. Praha : Albatros, 1981
Internetové stránky s informacemi o cikádách:
* http://www.hmyz.info/krisi-auchenorrhyncha.htm#cikadoviti
* http://www.answers.com/topic/cicada (anglicky)
Přehled stránek, které se věnují entomologii, jsou uvedeny na stránkách:
http://www.hmyz.info/odkazy.htm .
S určení hmyzu, který se zabydlel na Vaší zahradě, by Vám mohli pomoci odborníci ze Zoologické zahrady Praha: http://www.zoopraha.cz/cs/napiste-nam
. Popřípadě se můžete obrátit na Entomologický ústav AV ČR:
http://www.entu.cas.cz/ .
Biologické vědy
--
Národní knihovna ČR
28.08.2008 15:20