-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, sháním informace o 83. pěším pluku (III. náhradní rota), který bojoval v bitvě u Drwiniacze (zřejmě Polsko - Drwinia), o této bitvě. Můj pradědeček byl v této bitvě zajat a byl pět let v zajetí v Rusku a z Vladivostoku pravděpodobně odplul lodí. Jde někde zjistit na jaké lodi a jaké byly jeho osudy během zajetí a jeho cesty domů?
Děkuji
Vážená paní,
Vzhledem k rozsahu Vašeho dotazu Vám spíše doporučím zdroje, v nichž lze dané informace dohledat. Bližší informace o Vašem pradědečkovi naleznete ve Vojenském historickém archivu, resp. V jeho online přístupných databázích legionářů (zde: http://vuapraha.cz/fallensoldierdatabase). Vzhledem k tomu, že neznám jméno Vašeho pradědečka, nemohu jej dohledat, nicméně pokud vstoupil do legií, bude jeho záznam obsahovat jednotku, v níž sloužil v rakouské armádě a následně jednotku, k níž byl přidělen v rámci čs. legií. Záznam v archivu bude mít i jako voják rakouské armády u původní jednotky. Repatriací československých legionářů se z dobové literatury zabývají mj. tituly vydané tehdejším Památníkem odboje, sice Návrat sibiřských legií F. V. Krejčího a Návrat československých legií kolem světa do vlasti, oba přístupné ve fondu Knihovny VHÚ. Rozpis jednotlivých transportů je přístupný i online zde: http://forum.valka.cz/topic/view/12736/Transporty-csl-legii.
Co se bitvy v oblasti Drwiny týče, doporučuji nahlédnout do kompendia Österreich-Ungarns letzter Krieg (online dostupné zde: http://digi.landesbibliothek.at/viewer/toc/AC01039112/0/, v textově prohledatelné formě bez příloh pak zde: http://honsi.org/literature/svejk/dokumenty/oulk/). Kompendium přehledně zpracovává účast rakouské armády v bojových operacích během první světové války, nicméně vzhledem k jeho práci s organizačními útvary – z důvodů přehlednosti operuje s nejnižší úrovní brigády – je zapotřebí použít přehled bojových sestav, dostupný zde: http://www.austrianphilately.com/dixnut/dn6.htm. V části, věnující se pěchotním jednotkám, naleznete v přehledné tabulce zařazení jednotlivých součástí pluku do bojových sestav, jejichž činnost pak lze dohledat ve zmíněném Österreich-Ungarns letzter Krieg. Zmínku o bojích ve Vámi uvedené lokaci jsem nalezl mj. v první části druhého svazku (http://honsi.org/literature/svejk/dokumenty/oulk/band2.html), jako boje v okolí Bochnie (Bochnia). Pro orientaci v místních názvech a jejich lokaci lze použít Ritterův geografický a statistický lexikon (dostupné zde: https://goo.gl/c8fA6O). Na základě tohoto zdroje leží dnešní Drwinia ve správní oblasti Bochnia, východně od Krakova.
Šteidler, František. Návrat československých legií kolem světa do vlasti. Praha : Památník odboje, 1921. 3 listy., 60 listů. : čb. fot., 1 mapa ; v. 8°
Krejčí, F. V. Návrat sibiřských legií. František Václav Krejčí. Praha : Památník odboje, 1920. 23 s.
Österreich-Ungarns letzter Krieg 1914-1918. Wien : Verlag der Militärwissenschaftlichen Mitteilungen, 1934.
Politické vědy. Vojenství
--
Vojenský historický ústav - knihovna
21.03.2016 08:00